Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

0
4

Türkiye Bankalar Birliği, Kredi Kayıt Bürolarından aldıkları bilgilerle şahısların kredileri ne derecede kullanabileceklerini belirliyorlar. Bu haliyle Bankalar Birliği, bütün finansal işlemlerin datasını elinde tutuyor.

Kredi kullanmak isteyenler ya da kredi kartlarına sahip olmak isteyenlerin belirli bir risk analizi oluşturulmuş durumda. Yani dövünseniz de çırpınsanız da bu değerlendirme değişmeyecektir. Yine de kredi notu nasıl yükselir sorusunun yanıtları yok değil. Şunu da belirtmeliyim ki bankaların krediler konusundaki esnekliği değişebiliyor. Bir banka çok daha katı davranabilirken diğer bir banka daha esnek olabiliyor. Yani bu noktada bankalar arası bir standarttan bahsedemeyiz.

Kredi notunun yükselmesi öncelikle zorlu bir süreci beraberinde getirecektir. Süreçten kastım bu zaman diliminin bir hayli uzaması durumu. Tabiki sizlerden ilk istenen “k” harfiyle başlayan tüm borçlarınızı temizlemeniz. Yani kredi kartı borçlarınızdan tutun da kredi borçlarına kadar bankalara olan bütün borçlarınızı temizlemeniz. Hatta diyelim elektirik veya su faturanıza varan ödemeleriniz dahi bankalar için kriter oluşturmaktadır. İkinci hamle düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli ve tam bir şekilde ödemek.

Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde olumlu rol oynayacaktır. Şimdi bu durumda diyebilirsiniz ki bir zamanlar kredi olanaklarından bizleri yararlandırmak isteyen onlarca banka ayaklarımıza kadar gelerek çeşitli kampanyalar sunuyor, pat diye isteyene hemen oracıkta kredi çıkarıyor veya kredi kartı veriyorlardı. Şimdi de kredi notu nasıl yükselir bunun için bir takım yardımları olsun. Diyebilirim ki bunun tek çözümü, para.. Paranız var ise bankaların yüzü gülecek, sizin kısa zamanda piyasalara kazandırılmanızı yürekten istiyeceklerdir.

Yaptığım araştırmalarda kredi borcunuzun yükselmesi borcunuzu ödeseniz dahi çakılı kalıyormuş. Borçlarınızı temizledikten sonra tekrar kredi araçlarından yararlanma sürecinde, ödeme tutumunuz dikkate alınarak notunuz yükseltilebiliyormuş. Fakat çok iyi biliyorum ki bankalara olan bir dolu batak borcuna rağmen bir kısım şahıslar yine de kredi temin edebiliyorlar ya da notlarını çok daha kısa sürede yükselterek istedikleri kredi imkanına kavuşabiliyorlar. Bu durum da Türkiye’nin iltimaslar diyarı olmasıyla orantılıdır diyebiliriz. Birinin yakını olmanın ülkede açabilceği kapıları tahmin etmek güç. Dar gelirli kitlelerin ilköğretim sistemlerindeki not hesabıyla sınıfta bırakılıp cezalandırılması çok daha basit anlaşılan.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here