Kredi Notu Nasıl Yükselir?

0
5
Kredi notunu yükseltmek

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişilerin finansal geçmişlerine verilen referans notu olarak tanımlayabiliriz. Kişiler banka ile olan ilişkileri bu notun düşük ya da yüksek olmasına neden olur. Bankaya olan borçlarını zamanında ve tam ödeyen kişilerin kredi notları yüksekken, zamanında ödemeyen ya da hiç ödemeyen kişilerin ise yasal takibe uğraması, kara listeye girmesi ve bunun sonucunda kredi notunun düşmesi sorunu ile karşılaşır. Kredi notunun düşük olması ise bankaların sunduğu hiçbir fırsat ve hizmetten yararlanamayacağınız anlamına gelmektedir. O halde, kredi notunu yükseltmek nasıl mümkün olur.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesine kişinin finansal hataları sebep olmuşsa, kredi notunun yükselmesine de kişinin yapacağı birkaç düzenli hamle olumlu etkide bulunacaktır. Kredi notunun yükselmesi biranda olacak bir olay değildir. Sabırlı ve düzenli olarak yapılacak birkaç ufak düzenleme ile istenilen kredi notuna ulaşmak düşünüldüğünden daha kolay olacaktır.

Kredi notunu yükseltmek için öncelikle kullanmadığınız ancak aktif olan hesapları kapatarak işe başlayabilirsiniz. Çünkü kullanılmayan aktif hesaplar kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notunu en çok etkilen durum kredi, kredi kartı ve mevduat hesap borçlarının zamanında ödenmemesidir. Borçları zamanında ödemek hatta son ödeme tarihinden önce ödeme yapmak kredi notunuzun yükselmesinde katkıda bulunacaktır.

Kredi notunun yükselmesi için diğer önemli husus ise borçların zamanında ödenmesi kadar eksiksiz ve tam ödenmesidir. Özellikle kredi kart borçlarının asgari ödemesi yerine dönem borcunun tamamının kapatılması kredi notunun yükselmesinde çok fayda sağlayacaktır.

Kredi notunu yükseltmek için elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi ödemeleri nakit yerine otomatik ödeme talimatı verip ödemek doğru bir davranış olacaktır. Bunun yanı sıra marketlerde yapacağımız nakit ödemeleri vadesiz hesabımıza aktararak, vadesiz hesap üzerinden yapmakta kredi notumuzu yükseltecektir.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here