Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

0
7

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?
Bankalar kredi kartı almak isteyen ya da kredi kullanmak isteyen kişilerin daha önceki ödeme performanslarını öğrenmek için kişiye özel olan risk analizi yaparlar. Bu risk analizine göre bir kredi notu belirlenir ve buna göre kredi kartı ya da kredi başvuruları değerlendirilir. Peki yaptığınız ödemelere göre belirlenen kredi notunu nasıl öğrenebilirsiniz?
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notu sorgulama işlemini yapmanız için öncelikle Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi internet adresine üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemini yapmanızın ardından telefonunuzla mesaj göndermeniz gerekiyor. Risk raporu için “riskim”, çek raporu için ise “çekim” yazıp ardından TC kimlik numaranızın ya da vergi kimlik numaranızın son 4 hanesini aralarında boşluk bırakarak 4552’ye kısa mesaj göndermelisiniz. Yalnız şunu hatırlatmakta fayda var, gönderdiğiniz her mesaj başına operatörünüz hattınızdan bir miktar ücret kesmekte. Bu ücret, operatörden operatöre göre değişmektedir.
Mesaj yollamak istemiyorsanız kredi notunuzu öğrenmenin bir yolu daha var. O da hesabınızın bağlı bulunduğu şubeye giderek risk analizi dökümü çıktısı almak. Bunun için de bankaların 5 TL’lik bir ücret aldığını hatırlatalım. Eğer risk notunuz düşük çıkarsa, ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirmenizi ve notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here