Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

0
6
Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi kartları kullanılmaya başlamadan hatta para bile henüz kullanılmıyorken insanlar değiş tokuş yöntemi ile ihtiyaçlarını karşılar ve elindeki imkanlar dahilinde alışveriş yaparlarmış. Ancak günümüzde teknolojinin, geleneklerin ve ihtiyaçların değişmesiyle, alışveriş kültürü de değişmiş ve bambaşka bir boyuta gelmiştir. Bugün neredeyse herkes kredi kartı ile alışveriş yapmakta, zorunlu ya da lüks ihtiyaçları için bankalardan kredi çekmektedir. Bankacılık sistemi bugün insanlara birçok finansal hizmeti aynı anda sunabilecek parasal genişliğe sahip olduğundan, insanlar da maddi anlamda çaresiz kaldıklarında son çare olarak bankaları görmektedir. Bunun farkında olan bankalar bugün insanların ihtiyaçlarına yönelik olarak birçok kredi çeşidi ile projeler üretmekte ve insanların da bunları kullanmasını sağlamaktadır. Nasıl mı? Şöyle ki bir ev satın almak isteyen ve bunun için yeterli birikimi olmayan ve çevresinden de ev alacak kadar parayı bulamayan insanlar faiz ödemek uğruna da olsa bankalardan kredi talep etmektedir.

Aynı şekilde araba sahibi olmak isteyen insanlar aynı şekilde taşıt kredi almak için bankaların yolunu tutmaktadır. Hal böyle olunca bankalar da hangi müşteriler kredilerin geri ödemesini yapabilecek kapasitede, hangi müşteriler daha güvenilir diye tespit etmek amaçlı olarak kredi notu sorgulama sistemi oluşturmuşlar ve böylece müşterilerin kredi notunu öğrenme fırsatı elde etmişlerdir.

Geçmiş ödemelerin bir özeti ve karne niteliğinde olan kredi notu, bankaların karar verirken en çok kullandığı uygulamalardan bir tanesi. Değerli okuyucular kredi notu nasıl belirlenir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kredi notu kişinin kredi borçlarına, kredi kartı ödemelerine, fatura ödemelerine ne kadar sadık olduğunu gösteren bir puanlama niteliğinde olduğu için kişinin ödeme konusundaki titizliği kredi notunu belirleyen en önemli etkenler. Kısacası ne kadar düzenli ve sorumlu bir müşterisiniz sorusuna cevap bulacağınız kredi notunuz yine kendi kişisel ödeme kabiliyetinizle ilgilidir.

Bir önceki yazımız olan TC No ile Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde Findeks, Findex ve kredi notu sorgula hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here