Kredi notu nasıl belgelenir

0
5

Kredi notu Findeks ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen bir belge olarak vatandaşlara sunulmaktadır. Bu kredi puanını veya notunu öğrenmek için Findeks üzerinden TC kimlik numarası ile üye olmak yeterlidir. Birçok banka ile işbirliği içerisinde olan Findeks, bankaların internet şubesi üzerinden de vatandaşlara kredi notunu sunmaktadır.

Kredi notu bankalar için oldukça önemli bir referanstır. 0 puandan başlayan ve 1900 puana kadar yükselen kredi notu, Türkiye’de son dönemlerde uygulanmaya başlamıştır. Kredi notu hesaplanırken o kişilerin geçmişteki banka ile olan ödeme ilişkileri hesaplanır. Kredi kartı ve kredi taksidi ödemeleri konusunda sorun yaşayan kişilerin kredi notu düşük olmaktadır. Kredi notu aynı zamanda belgelenebilmektedir.

Findeks üzerinden alınan kredi notunun bir çıktısı bankalara gönderilir ve kredi başvurusunda bulunulabilir. Kredi notu son dönemlerde bankalar için bir referans olarak kullanılmaktadır. Böylece kişilerin bankalar için güvenilir olup olmadıkları anlaşılır. Benim kredi notum hiç olmayabilir diyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankalardan uygun limitli bir kredi kartı almak ve bu kartı aktif bir şekilde kullanmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here