Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

0
25
Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu furyasının patlaması ile birlikte herkes kredi notunu merak ediyor. Bu merak sonucunda da kredi notu sorgulama kanallarından birisi vasıtasıyla bir şekilde kredi notunu öğreniyor. Kredi notunu öğreniyoruz ancak kredi notu kaç olmalı, hangi puandan sonrası riskli ve sıkıntılı, bunu yükseltmek için neler yapmak gerekiyor ya da kredi notunun düşük olmasına neler etken oluyor gibi hususlarda maalesef bilgimiz kısıtlı ve konunun arkasını da getiremiyoruz. Özellikle kredi notunun kaç olması gerektiği ve hangi puanın ne anlama geldiği konusunu önem arz ettiği için; bu yazımızda siz değerli okurlarımız için bu konuyu biraz daha ayrıntıları ile ele alarak aktarmak istiyoruz.

En Yüksek ve En Düşük Kredi Notu Nedir?

Kredi notumuzu sorguladık ve sonucunda bize kaç olduğu bildirildi. Bildirildi bildirilmesine ancak bu not ne anlama geliyor, düşük bir kredi notu mu yoksa yüksek bir kredi notu mu; bir değerlendirme yapabilmek için öncelike en yüksek ve en düşük kredi notu nedir bunu bilmek gerekiyor.

Findeks tarafından verilen bu kredi notu hizmetinde; en düşük kredi notu 0 olurken, en yüksek kredi notu 1900 oluyor. Yani kredi notunu sorguladığınızda muhakkak bu iki rakam arasında bir not size bildirilecektir. Bu nota göre de az buçuk kredi notunuzun ne alemde olduğu sizin tarafınızdan da tahmin edilecektir. Ancak bu konuda Findeks ile bankaların bir sınıflandırması var. Kredi puanına göre kişiler çok riskli, riskli, az riskli, vs. Gibi gruplara ayrılıyor. Şimdi sizlere bu grupları da aktaralım.

Kredi Notuna Göre Risk Düzeyleri

1 ile 699 arası en riskli tüketicilerin yer aldığı grup anlamına gelmekte,

700 ile 1099 arası orta riskli tüketicilerin yer aldığı grup anlamına gelmekte,

1100 ile 1499 arası az riskli tüketicilerin yer aldığı grup anlamına gelmekte,

1500 ile 1699 arası iyi olarak değerlendirilen tüketicilerin yer aldığı grup anlamına gelmekte,

1700 ile 1900 arası çok iyi olarak değerlendirilen tüketicilerin yer aldığı grup anlamına gelmektedir.

Bu gruplar arasında; en riskli, orta riskli gruplar bankalardan kredi çekıme ve kredi kartı alma konusunda epeyce sorun yaşarken, az riskli gruptakilerin de böyle bir sorun yaşamaları muhtemeldir. Tabii ki az riskli grupta bulunan ve kredi notu 1500 ‘e yakın olanların şansı daha yüksek olacaktır.

Bankada Sorun Yaşamamak İçin 1500 ve Üzeri Kredi Notu

Eğer bankalar herhangi bir problem yaşamayayım, bankama gittiğimde kredim hazır olsun bir sorun çıkmasın, kredi kartı başvurum reddedilmesin, limit yükseltmek istediğimde sorun çıkmasın diyorsanız; bu durumda kredi notunuzun en az 1500 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani iyi ya da çok iyi olarak değerlendirilen tüketici grubuna dahil olmasınız. Maalesef bu grubun dışındaysanız, bankalara yaptığınız kredi kartı ve kredi başvurularında sürpriz sonuçlarla karşılaşmanız muhtemel olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Metro Çalışma Saatleri 2019 başlıklı makalemizde İstanbul Metrosu çalışma saatleri, İstanbul Metrosu hizmet saatleri ve İstanbul Metrosu kaçta açılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here