Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Dünya üzerinde banka kredisi olmadan kendi öz birikimleri ile taşınır veya taşınmaz mal almak isteyen insan sayıları oldukça azaldı, özellikle bu sayı ülkemizde nesli tükenen tasarrufçular olarak ne yazık ki yok denecek kadar az sayıda, ekonomistlerin görüşlerinde ki o inanılmaz korkutucu senaryoları çoğumuz mutlaka duymuşuzdur, fakat gene de ekonominin sizi teğet geçeceğini büyük şirketleri etkileyeceğini veya kendinize olan en fazla zararın bile eskisi kadar yüksek yaşam kalitenizin olamayacağı ve bu durumla baş edebileceğiniz gerçeğidir.

Böyle durumlarda ise çaresiz olarak herkesin kötünün iyisi olarak gördüğü tek yol Banka Kredisi seçeneğidir, tabi bu durum o kadar da kötü bir durum değildir fakat yukarıda yazıldığı üzere ekonominin sizi çok etkilemeyeceğini düşünmüş olsanız bile işte bu noktada ekonominin kötüye gitmesinin en basit örneği karşınıza çıkacaktır; Sizi bankanın şubesine götürerek o para ihtiyacını size sağlayacak olan bankadan sadece geri ödemesi faizli olduğunu bildiğiniz parayı çekip giderek ihtiyaçlarınızı karşılamak duygusu o kadar ağır basar ki, kredi başvuru sırasındaki faizleri etkileyen unsurları göremezsiniz bile, işte ekonominin bu değişken tavrı ile bankalara rahat girip para ihtiyacınızı karşılamak istediğiniz de ise bankaların yenilik dedikleri, halk dilinde müşteri seçme olayı dedikleri KREDİ NOT sistemi getirildi, bu sistemin işleyiş tarzı aslında hepinizin bildiği üzere, kredinize ne kadar sadık kalacaksınız, veya banka sözünüze güvenerek sizden alacağı faizi rahat rahat kullanabilecek mi? Üzgün olmakla beraber şuan içinde bulunduğumuz durum tam olarak böyle.

Kredi Skoru Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Hepimizin merak etmiş olduğu hususlardandır, bu konu hakkında aslında sayfalarca makaleler yazılabilir fakat kısa ve öz cevaplar ile bilmeniz gerekenleri size aktarmak gerekir ise;

  • Çekmiş Olduğunuz Kredi geri ödemeleri ve Kredi Kartı Borcunu ödeme durumunuz %30
  • Hesap veya Hesaplarınızın durumu ve toplam borç miktarınız %25
  • Çok önemli bir diğer husus ise Yeni Kredi arayışınız bu durumu %20 etkilemekte
  • Krediyi ne sıklıkta kullandığınız ise %15
  • Bankalarda belli gizli tutulan diğer hususlar ise %10 etkilemektedir

Bu hususlarda kredi puanınız en yüksek 1900 olmak üzere hesaplanır, tabi bu husus da kredi çekmiş olmanız sizi hiç bankaya bulaşmamış birisinden geriye atmıyor, kredi çekip ödemelerinizi düzgün yaptıysanız, kesinlikle ilk defa kredi çekecek birisinden çok daha fazla orana sahip olursunuz, tabi bu hususlar kabaca düşünülen hususlar bazen puanınız çok yüksek olsa dahi bankalar kendilerine ait 5 tl gibi küçük bir rakam olan tutarda borcunuz kalsa dahi sizi 2. Sınıf müşteri sınıfına atarak borcunu ödemeyen müşteri olarak gösteriyor ve kredi çıkartmıyor.

Kredi Puanı Kaç Olursa Kredi Verilebilir?

700-1099Orta Riskli
1100-1499Az Riskli
1500-1699İyi
1700-1900Çok İyi 

Kredi puanlama sistemi ise puan durumuna göre;

Belirlenmekte olup, belli bir ücret karşılığında kredi notunuzun anlık bilgisini internet bankacılığınız veya bankanıza ait şubeniz den öğrenme imkanınız mevcuttur.

Oylama

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın