Kredi Kartları Hakkında Bilgi

0
10

Kredi Kartları

Bugünlerde birçok kredi kartı aktarılmış bilânçolar için yüzde sıfır faizle tanıtıcı tekliflere kadar yeni müşterileri cezp edecek ödüller sunmaktadırlar. Ödül Programları havayolu kilometresi ve nakit geri dönüşü ve seçili tüccarlardan indirim programları teklif etmektedir. Bu tekliflerin çok cazip olmasının yanı sıra, 5 anahtar etmen vardır, bir kredi kartı seçerken düşünmeniz gereken hiçbiri yan ödeme içermez.

ÜCRETLER

Bir kart seçerken düşünülmesi gereken ilk etmenden bir tanesi, kart kullanımıyla ilgili ücretlerin sayısı ve eğer maruz kalınırsa bunların toplamıdır. Şirketler; “yıllık, kapatma, limit aşımı ve gecikmeli ödeme” gibi en bilinen ücret çeşitlerini yükleyebilirler. Çünkü, şirketlerin hepsi aynı üretleri yüklemez ve ücret seviyeleri farklılık gösterebilir, herhangi bir kart teklifine eşlik eden ince baskıları ve detayları okumak önemlidir.

Yıllık Ücret

Yıllık Ücret; bir kart sahibi olmak için üyelik veya katılım ücretidir. Yıllık ücret 45 TL’den 100 TL’ye kadar değişmektedir.

Kapatma ücreti

Bazı şirketler bir hesap kapatıldığında aynı zamanda kapatma ücreti de eklerler. Bu ücret de 25 ile 50 TL arasına düşer.

Limit aşımı Ücreti

Limit aşım ücreti; alışverişleriniz ve ücretleriniz yeni miktarlar için uygun olan kredi miktarını aştığı zaman belirlenir. Genelde ücret 35 TL civarındadır.

Gecikme ücretleri ödemelerin vadesi geçtiği zaman yüklenir. Bazı şirketler ödeme süresisini bir gün geçer geçmez gecikme ücretini keserler. Geç ödemeler de aynı zamanda yıllık yüzde oranınızda bir artışa neden olabilir.

FAİZ ORANI

Faiz oranı eğer bir kredi kartı seçiminde düşünülmesi gereken en önemli faktör değilse de en önemli olanlarından biridir. Genellikle Türkiye’de aylık oran olarak belirlenen oran, ödenmemiş bakiyelere uygulanan faiz oranıdır. Kredi kartı kullanmak için daha az ödeyeceğiniz anlamına geldiğinden dolayı düşük oranlar tercih edilebilirdirler. Tek bir kredi kartı bakiye aktarımları, nakit avansları ve alışverişler için farklı Yıllık Yüzde Oranı uygulayabilir.

KREDİ LİMİTİ

Kredi kartını seçerken, teklif edilen kredinin seviyesini de düşünmeniz gerekmektedir. Bir kredi limiti alışverişler, nakit avanslar, bakiye transferleri, ücretler ve finansman giderleri için kullanılabilir olan para miktarıdır. Kredi limitleri, sizin kredi oranınız ve gelirine dayalı olarak, büyük mağaza kredi kartları için 200 $ kadar küçük limitlerden başlayabilir ve büyük kredi kartları (Visa ve Master Kart) için binlerce dolara kadar gidebilir.

EK ÖDEMELER VE ÖDÜLLER

5 Faktörden biri değilse de, ek ödemeler hakkında bir şeyler yazmanın önemli olduğunu düşündüm. Birçok kredi kartı şirketi yeni müşterileri cezp etmek ve bağlı müşterilerini de ödüllendirmek için ek ödemeleri özendirme olarak sunarlar. Ek ödemeler, sizi havayolu kilometresi ve alışverişlerinizdeki nakit geri dönüşü ile ödüllendiren bir Ödüllendirme Programını içerebilir. Bazı kartlar aynı zamanda seçili marketlerde indirim ve kartınız çalındığında ve kaybolduğunda sizi koruyan kredi kartı kaydı sunarlar. Sık kredi kullanan bir kullanıcı olmadıkça, bir kredi kartı seçerken ek ödemeler sizin için düşünülecek en son unsur olmalıdır çünkü en büyük ödemeler en çok harcayanlara gitme eğilimindedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here