Kredi Kartından Nakit Avans Çekenlerin Bilmesi Gereken 6 Gerçek

0
9

Nakit ihtiyaçları konusunda kredilerle bize para satan bankalar, kredilerin yaygınlaşmasından önce bunu kredi kartından nakit avans vermek suretiyle yapıyordu. Krediler ve kredi kartından verdikleri nakit avans yetmemiş olacak ki; sonra birkaç yıldır çıkardıkları yeni bir yöntemi de kullanmaya başladılar. O yöntem de taksitli nakit avans. Vatandaş kredi çekmek yerine artık düşük miktarlı ihtiyaçlarını kredi kartından nakit avans ya da taksitli nakit avans çekerek gidermeye başladı. Hatta bu duruma artık çok fazla alışıldığını da söyleyebiliriz. Aslında işin içine girildiğinde bunun çok doğru olmadığını göreceğiz. Şimdi sizlere bu yazımızda; kredi kartından nakit avans çekenlerin bilmesi gereken 6 gerçeği açıklayacağız.

Bu konuya başlamadan önce tüm tüketicilerin bu konuyu çok iyi anlaması gerekmektedir. Nakit avans ve taksitli nakit avansta her zaman faiz oranları bireysel ihtiyaç kredilerine nazaran çok yüksektir. Bunun için eğer nakit ihtiyacınız varsa bireysel ihtiyaç kredilerine yönelmeniz daha akıllıca olacaktır. Çünkü çekeceğiniz ihtiyaç kredisi ile; aynı parayı daha düşük faizlerle daha uzun vadede ödeme ödemeniz mümkün olurken, toplam geri ödeme miktarınızda muhtemelen çok daha düşük çıkacaktır. Bu nedenle nakit avans ya da taksitli nakit avans çekmeyi tercih etmenin bir mantığı yoktur. (10 – 15 gün süreli ihtiyaçlarda mantıklı olabilir)

  • Komisyonlar

Yüksek faizden sonra yine bilinmesi gereken bir diğer husus ise; bankaların nakit avans ile taksitli nakit avans çekimlerinde; tıpkı kredilerdeki kredi tahsis ücreti gibi sizden nakit avans çekim ücreti ya da benzer adlar altında paralar aldığıdır.

  • Kısa Vade Süresi

Taksitli nakit avanslarda vade süresi en fazla 12 ay olarak verilebilmektedir. İhtiyaç kredilerinde ise bu süre 48 aya kadar uzamaktadır. Buradan yapılacak bir kıyas bile olayı daha net bir şekilde gözler önüne serecektir.

  • Vatandaşın Nakit Avans Çekmesi İçin Sürekli Teşvik

Bankalar gerek mesajla, gerek internet bankacılığından, gerek ATM ‘lerde işlem yaparken, sürekli olarak nakit avans ya da taksitli nakit avans konusunu gözümüze sokmaktadır. Bu şekilde nakit avans ya da taksitli nakit avans çekmemizi sağlayarak daha fazla faiz ödememizi sağlamaktadır. İhtiyacı olan kişiler de bu teşviklere dayanamayarak en sonunda kredi kartından nakit avans çekmektedir.

  • Sürekli Asgari Ödeyen Çekemiyor

Eğer bir yıl içerisinde kredi kartınızın mevcut borcunun yarısından daha azını 3 defa ard arda yatırdıysanız bu durumda maalesef kredi kartınızdan nakit avans ya da taksitli nakit avans çekemiyorsunuz. Gerçi böyle olsun ve kredi kartından böyle bir çekim yapmayın.

  • Taksitli Nakit Avans Bilmecesi

Bankalar; taksitli nakit avans konusunda maalesef bazen kafa karıştıran kampanyalar ya da hesaplar üzerinden tüketicilerin yanılmasına sebebiyet veriyor. Bu hususa da dikkat etmek gerekiyor. Her halükarda yapacağınız hesaplar için baz alacağınız ana kriter kesinlikle toplam geri ödeme miktarı olacaktır. Bu kriter üzerinden yapacağınız hesaplar sizi yanıltmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here