Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir?

0
11
Kredi kartı son kullanma tarihi kartın neresinde yazar?

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Öğrenme

Kredi kartları hayatımızın kolaylaştırması açısından bizlere bankalar tarafından sunulan bir hizmettir. Günümüzde kredi kartı olmayan kimse yok diyebiliriz. Kartlarını sorumsuzca kullanmayan insanlar için bulunmaz bir nimettir.. Ancak kullanımı konusunda kendini kontrol edemeyen insanların kredi kartları yüzünden başı derde girebilir. Biz bu yazımızda sizlere kredi kartı hakkında farklı detaylardan birisini paylaşmaya çalışacağız. Kredi kartlarının arka kısmında bulunan optik bölümün belirli bir süre ve işlem kapasitesi bulunmaktadır. O gün dolduğunda kredi kartının banka tarafından yenilenmesi gerekmektedir. Bunun ne zaman dolacağını kredi kartının son kullanım tarihi bölümünü okuyarak öğrenebilirsiniz. Peki, kredi kartımın son kullanma tarihini nasıl öğrenilebilir diyorsanız, şimdi ona değinelim.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim? diyorsanız resimdeki kırmızı ile çizilmiş alan sizin son kullanma tarihinizdir.

Kredi kartının son kullanım tarihi standart olarak kartın ön yüzünde bulunmaktadır. Kartın üzerinde bulunan 16 haneli kart numarasının hemen altında örnek olarak 01/17 olarak yazmaktadır. Bunu yazı kartın ne kadar süre kullanılacağını sahibine hatırlatmak amacıyla orada bulunmaktadır. Açılımı ile şu şekildedir. İlk iki hane hangi ay olduğunu bize gösterir. Senenin 8. ayı yani Ağustos ayını ifade etmektedir. Slash (/) işaretinden sonra gelen iki hane ise yılı temsil etmektedir. Yani bu kartın son kullanım süresi 2017 yılının Ocak ayında son bulmaktadır. Bu süre dolduğunda ise kart ile artık işlem yapılamaz. Peki, kredi kartı son kullanma tarihi kaç yıldır? Bu bankadan bankaya değişir. Peki kullanım tarihi bittiğinde ne yapacaksınız?

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır?

Genellikle bu durum yaşanmadan önce banka size gerekli bilgiyi gönderir. Eğer bankanız gerekli bilgiyi size yollamadıysa, bir şekilde şube veya telefon bankacılığından bankanıza ulaşıp durumu rapor etmeniz gerekir. Gerekli iletişim kanalları kullanarak sizin için yeni kart başvurusu yapılacaktır. Yeni kartınız size ulaşana kadar eski kartınız kullanımda kalacaktır. Yeni kartınız size ulaştığını anda değil onu aktivite etmek için gerekli işlemleri yaptığınızda eski kartınızın bir özelliği kalmayacaktır. Kredi kartı son kullanım tarihinin yanında genellikle bazı yazılar yazabilir. Bu yazılar kartı hizmete sunan Visa ve MasterCard’a göre farklılık gösterebilir. Son kullanım tarihi olmayan kredi kartı olmaz, yani eğer kartınızın üzerinde son kullanma tarihi yoksa kartınız büyük ihtimalle geçersizdir. Bu yazımızda Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim mevzusu üzerinde konuştuk. Sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here