Kredi Sicil Affı Ne Zaman Uygulanacak?

0
8
Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra tıkanan piyasaların daha da açılması adına hükümet tarafından birçok radikal kararlar alınarak; özellikle esnaf ile KOBİ ‘leri rahatlatacak birçok uygulama hayata geçirildi. Bu uygulamalar arasında en çok göze çarpan konulardan birisi de KOBİ ‘lere özel olarak getirilen kredi imkanları oldu. Hükümet tarafından KOBİ ve esnafa kredi imkanı verildi ancak; KOBİ ve esnaf krediyi alma konusunda zorlanılıyor. Bunun sebebi ise; esnafın ve KOBİ ‘nin kredi sicilinin bozuk olması … Bunu gören hükümet yetkilileri son olarak bu konuya da el attı ve kredi sicil affı müjdesini bizzat Başbakan Binali YILDIRIM duyurdu. Sonrasında ise ilgili bakanlıklardan yavaş yavaş kredi sicil affı ile ilgili ipuçları gelmeye başladı. Bu yazımızda sizlere tüm süreç hakkında bilgi vererek, esnaf ve KOBİ ‘nin merakla beklediği kredi sicil affı ile ilgili olarak, kredi sicil affı ne zaman çıkacak, kredi sicil affının kapsamı ne olacak, vs. gibi en çok sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Net bir şekilde haritamızı çıkara bilmek adına meseleyi en baştan ele alarak ilerleyelim ve kredi sicili neden bozulur buradan başlayalım.

Kredi Sicili Nasıl ve Neden Bozulur?

Kredi sicili; bankalar nezdinde her gerçek ya da tüzel kişilerin, mali alışkanlıklarının ( borç ödeme, borçlanma, kredi kartı kullanımı, kredi kullanımı, vs. ) kayıt altına alınması sonucunda ortaya çıkan bir nevi özlük dosyasıdır diyebiliriz. Bankalar; bu gerçek ya da tüzel kişilerin, borç ödeme alışkanlıklarının ve genel anlamda mali tablolarının iyi olması halinde, tabii ki  bu müşterileriyle daha çok çalışmak isteyecek, bu müşterilerine kredi verme ya da kredi kartı kullandırma konusunda tabiri caizse muslukları sonuna kadar açacaktır. Ancak borcuna sadık olmayan ya da bir şekilde şartların elvermemesi nedeniyle borcunu zamanında ödeyemeyen kişilerin ise bu durum kayıtlarına işlenecek, en sonunda da kredi sicili bozulacaktır. Kredi sicili bozulması süreci ise; bankalara olan borcunuzu 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödememeniz nedeniyle hakkınızda hukuki işlemler başlayacak, bunun sonrasında da kredi siciliniz bozulmuş olacaktır. Böylelikle bankalara olan borçlarınız nedeniyle 5 yıl boyunca kredi kullanma ya da bankalardan kredi kartı alma şansınız ortadan kalkacaktır.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicilinin bozulması ile ilgili kısımda da izah ettiğimiz üzere; kredi sicili bozulan bir kişinin artık bankalardan kredi kartı ve kredi almasına müsaade edilemeyecektir. Dolayısıyla bu kişilerin kredi kullanabilmesi için de bu kayıtların bir şekilde kapanması gerekecektir. Bu da ancak bu borçların  kapanması ile olacaktır. Borçlar kapansa bile yine de bankalar size kredi ve kredi kartı verme konusunda 5 yıl boyunca sıkıntı çıkarmaya devam edecektir. İşte tam bu noktada kredi sicil affı dediğimiz düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte bu kayıtların silinmesine imkan verilmiş olacaktır. Gelecek bir afla bu kayıtların silinmesi ile haliyle kredi sicili bozuk olan esnaf, KOBİ ve vatandaşın kredi almasının da önü açılmış olacaktır.

4 Ocak 2017 tarihinde Başbakan Binali YILDIRIM ‘ın verdiği kredi sicil müjdesi ile ilgili açıklamada; devletin KOBİ ve esnafa sağlamış olduğu kredi imkanlarından, kredi sicili bozuk esnaf ve KOBİ ‘nin, kredi sicili bozukluğu nedeniyle yararlanılamadığının altı çizilmiş, bu nedenle bir kredi sicil affı ile ilgili çalışma yürütüldüğü belirtilmişti. Bu açıklamaların hemen ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından da kredi sicil affı ile ilgili çalışmanın biraz daha ayrıntılarına yer verildi.

Şu an için bu aftan yararlanabilecek kredi sicili bozuk ya da kara listeye girmiş olan esnaf ve KOBİ sayısının 12,5 milyon civarında olduğu belirtiliyor. Bu konuda bir torba yasa tasarısı ile ilgili çalışmalar çoktan başladı. Konu ile ilgili yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe komisyonundan geçmiş durumda ve yakın zaman içerisinde de Genel Kurul ‘a gelecek. İlgili yasa tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘ndan geçmesine ise kesin gözüyle bakılıyor. Her geçen gün kapsamı daha da netleşen kredi sicil affından kimler yararlanacak kimleri kapsayacak gibi konularda ise eldeki verilerle de bir tahminde bulunmak mümkün …

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsayacak?

Türkiye Büyük Milleti Meclisi Genel Kurulu ‘nda yakın zamanda görüşülmesi planlanan kredi sicil affı ile ilgili yararlanabilecek KOBİ ve esnaflarla ilgili bir sınırlama yok. Kredi sicili bozuk olan ya da kara listeye giren her esnaf ya da KOBİ bu aftan yararlanabilecek. Hatta bu konuda şunu belirtmek gerekir ki; kredi sicil affı sadece KOBİ ve esnaflarla sınırlı kalmayarak sıradan vatandaşı da kapsayacak. Ancak bu aftan yararlanabilmek için borçlu kişilerin de yerine getirmesi gereken bazı ödevler de yok değil.

Kredi Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Tam net olarak bir tarih belirtilmemekle birlikte; yasanın çıkması ve yürürlüğe girmesi ile birlikte; 6 aylık bir zaman dilimi içerisinde bankalara olan borcunun tamamını kapatan ya da bankalara olan borçlarını 6 aylık zaman dilimi içerisinde yapılandıran kişiler bu aftan yararlanabilecek.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Aslına bakıldığında; Türkiye Büyük Milleti Meclisi Genel Kurulu ‘na geldikten sonra; yasa tasarısının Meclis ‘te görüşülmesinin çok kısa sürmesi bekleniyor. Şu an için mevcut Anayasa çalışmaları nedeniyle biraz meşgul olan Meclis ‘in sonraki ilk gündemi kredi sicil affı konusu diyebiliriz. Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nden yasa tasarısının çıkması ile birlikte kısa sürede imzalanarak Resmi Gazete yayınlanması bekleniyor. Süre olarak ise konuyu yakından takip eden uzmanların ön gördüğü 1 ay içerisinde düzenlemenin geleceği yönünde .. Ancak yine de en geç 2 ay içerisinde bu işin biteceği değerlendiriliyor.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here