Kredi Kartı Risk Sorgulama Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Risk Sorgulama Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Risk Raporu

Kredi kartı risk sorgulamanın nasıl yapıldığı en çok merak edilenlerin arasındadır. Kredi kartı risk sorgulama işlemi önceleri merkez bankası tarafından yapılırken, Türk bankalar birliği risk merkezine devredilmiştir. Kredi kartı risk sorgulama ile kişilerin kredi kartı kullanımı ile ilgili tüm ilişkilerini ve davranışlarını değerlendirir. Kredi kartı risk sorgulaması yapılırken son 10 yıla ait kredi kartı kullanımları değerlendirilir. Bu sorgulama sonrasında verilen puan kişinin kredi kartı risk puanıdır. Bankalara referans olan bu puanlar kişilerin kredi kartı kullanımına uygun olup olmadığı ve limitinin ne kadar olacağını belirler. Bankalar Türkiye bankalar birliğindeki risk merkezinde yer alan kişilerin bilgilerine ulaşılarak kredi başvuruları değerlendirilir.

Kredi kartı risk raporu eskiden sadece bankaların yaptığı ve gizli tutulan bir raporken şimdi kişilerle paylaşılıp kişinin de risk durumunu görmesi ve bilgi sahibi olması sağlanmaktadır. Risk sorgulama için bankaya gitmeden bankaların sayfalarında bulunan risk sorgulama bölümünden de kolayca yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Risk Sorgulamanın Sağladığı Kolaylıklar

  • Risk sorgulama ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Bankanın size kredi verip vermeyeceğini öğrenebilirsiniz.
  • Bankanızın size vereceği kredi limitinizi öğrenebilirsiniz.
  • Bankaların size kredi konusunda ne kadar güvendiğini anlamış olacaksınız.

Tüm bu risk sorgulamaları sizin içinde bankanız içinde kredi başvurusunda değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Risk durumları kişinin bankadan alacağı kredi için önemle değerlendirilmesi gereken durumdur. Bankaların size yaptığı risk sorgulaması Türkiye’nin her bankasında yapılmakta ve yaptırdığınız bankanın müşterisi olmanıza da gerek olmamakla beraber cüzi bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bu risk sorgulaması bankaların önemsediği ve müşterisinin bankaya sağladığı bir güvence olarak düşünülmelidir.

Kredi kartı risk sorgulaması sizi korkutacak bir şey değildir. Çünkü bu risk sorgulama müşteri içinde avantaj oluşturmaktadır. Müşterilere sağladığı avantajlar; size hangi banka kredi verebilir ona bakılır, kredi limitiniz sizin bütçenize göre düzenlenmesini sağlar. Bunun gibi size sağlayacağı birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajları size risk raporu çıkaran banka görevlisi sizinle neler yapabileceğinizi ve ne avantajlardan yararlanabileceğinizi anlatır. Bankaların size kredi kartı hakkında sağlayacağı avantajları risk sorgulama yaptırarak öğrenilebilir. Bankaların kredi kartına risk sorgulamaları yapmasının nedenleri arasında kredi kartı borçlarını ödeyemeyerek, sıkıntıya düşün müşterilerine önlem olarak risk sorgulama yapılmaktadır. Tüm bu sorgulamaları banka müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve onları zor durumda bırakmamak için yapılmaktadır.  Müşterilerin banka şubesine gitmeden bankaların internet sayfalarından da risk sorgulaması yaptırarak bankaların kendine sağlayacağı imkanları öğrenebilirler. İnternet bankacılığı ile müşterilerine hizmet veren bankalar bu hizmeti de müşterilerine sunarak daha kaliteli bir hizmet anlayışını hayata geçirmektedirler. Banka şubesine gidemeyecek olan müşterilerini düşünerek kolaylık olsun diye yapılan internet bankacılığı ile hizmetlerini hızlı bir şekilde yapmaktadırlar. Tüm bu kolaylıklar ve hizmetler müşteri memnuniyeti için önemlidir.

Oylama

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın