Kredi Kartı Olmasaydı Ne Yapardık

0
7

Herhalde artık insanlara ıssız bir adaya gitmeden önce yanınıza ne alırsınız diye sorsak; bunlardan birisi de kredi kartı olacaktır desek çok da yadırganmasa gerek … Kredi kartları artık hayatımızın her noktasında diyebiliriz. Ve bu saatten sonra da pek ayrılabilecek gibi durmuyor. Bazen de insan düşünüyor, kredi kartı olmasaydı ne yapardık diye ancak işin içinden çıkılmıyor. Kredi kartını sadece ödeme imkanlarını kolaylaştıran, taksit imkanı sunan, bugün alıp 1 ay sonra ödeme fırsatı veren bir araç olarak dar bir çerçevede değerlendirmek de doğru değil.

Kredi kartının aslına bakıldığında en büyük hizmeti; e-ticaret işlemlerinde ödeme aracı olarak kullanılması durumunda verdiğini görüyoruz. E-Ticaret işlemlerinde kredi kartının olmaması halinde çok ciddi sıkıntılar çıkacaktır. Şu an düşünceyle illa ki bir alternatif çıkardı diyebiliriz. Ancak ya kredi kartı olmasaydı bu şekilde ödeme yöntemleri de oluşturulmasaydı, vatandaş nasıl internet üzerinden güvenli bir şekilde alışverişe yapabilirdi ..  Bunları da değerlendirmek gerekiyor.

Biz yine kredi kartı olmasaydı ne yapardık diye biraz düşünecek olursak; tabii ki ister istemez harcamalarımızı ona göre yapacak, paramız bittiğinde evimizde oturacaktık. Kredi kartları nedeniyle artık cebimizde olmayan parayı da harcamaya alıştığımız için bu şekilde bir hayata ne kadar tahammül edebilirdik o da ayrı bir mesele… Ancak eskiler bu hayatı da yaşadıkları için onlar fazla zorlanmasa da genç neslin kredi kartsız bir hayatta işinin çok zor olacağı kesin …

Kredi kartının olmaması aynı zamanda taksit imkanlarını da daha derinden etkilerdi. Her ne kadar eskiden senetle taksit yapılma yoluna gidilse de; kredi kartının çıkması ile birlikte bu uygulama artık iyice rafa kalktı. Çünkü senede nazaran kredi kartı ile taksit yapılması sayesinde ticarette olan güven ortamı daha da arttı.

Kredi kartı olmasaydı sorumuza, yazımızda verebileceğimiz tek olumlu cevap ise; dolandırıcılık vakalarının azalabileceği yönündeki cevabımız diyebiliriz. Son günlerde artan dolandırıcılık işlemlerinde en çok kullanılan enstrümanlar arasında kredi kartları geliyor. Kim bilir belki de kredi kartları hayatımızda olmasaydı böyle dolandırıcılıklar da olmazdı diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here