Kredi Kartı İşlemlerinde Faiz İndirimi 2018

0
5
Kredi Kartı İşlemlerinde Faiz İndirimi

Merkez Bankası Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirime gitti.1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirtilmiştir.

Merkez Bankası kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin açıklamada, son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yönteminin değiştirildiği bildirildi.Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranlarının, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirleneceği belirtildi.

Ayrıca, bankaların, diğer ülkelerdeki gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediğine işaret edilerek, bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin, bu ihtiyaçlarını kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamalarının menfaatlerine olacağının üzerinde duruldu.

MEVCUT FAİZ ORANLARI

Merkez Bankasıkredi kartı işlemlerinde faiz oranlarını üç aylık dönemler itibariyle belirliyor. Bankalar, kredi kartı faizlerini Merkez’in belirlediği oranların üzerine çıkaramıyor. 1 Ekim-31 Aralık dönemini kapsayan ve halen yürürlükte olan azami  faiz oranları ise şu şekildedir. Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları, Türk lirası için yüzde 2,02; yabancı para için yüzde 1,62; aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,52; yabancı para için yüzde 2,12 olarak işlem görmektedir.

Yapılan bu uygulama ile 1 Ocak 2017 yılı itibariyle kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları;

  • Türk lirası için yüzde 2,02’den, yüzde 1,84’e
  • Yabancı para için yüzde 1,62’den, yüzde 1,47’e
  • Aylık azami gecikme faiz oranı Türk lirası için yüzde 2,52’den, yüzde 2,34’e
  • Aylık azami gecikme faiz oranyabancı para için yüzde 2,12’den, yüzde 1,97’ e indirilmesi planlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here