Kredi Kartı ile SGK Ödeme

Kredi Kartı ile SGK Ödeme

İnternetten SGK Ödemesi Yapma

Daha önceden kurumlarca alınan SGK ödemeleri, yapılan yeni düzenleme ile artık internet aracılığı ile de yapılabilabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ile Bankalararası Kat Merkezi(BKM) arasında bir anlaşma yapıldı. Yapılan bu yeni anlaşmaya göre vatandaş, SGK borçlarını veya prim ödemelerini internet üzerinden yapabilecektir. Artık SGK ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla bankaların kredi veya banka kartları ile SGK Prim Ödemeleri internet üzerinden yapılabilecektir. SGK Prim Ödemelerinizi evden çıkmadan banka/kredi kartınızla kolaylıkla ödeyebileceksiniz. Bunun yanında SGK’nın internet sitesinden prim ödemelerinizi ve eski borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Ne kadar borcunuz olduğunu öğrendikten sonra internet üzerinden borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Mevcut olan SGK prim borçlarınızı dilediğiniz iki farklı yöntem ile ödeyebilmektesiniz. SGK Prim Ödemelerinizi dilerseniz müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek ödeyebilir ya da bankanızın internet bankacılığı sistemini kullanarak ödeyebilirsiniz. Ödemenizi internet bankacılığı aracılığıyla yapmayı tercih edersiniz şu direktifleri uygulamanız yararınıza olacaktır: Öncelikle SGK’nın internet adresine girerek Tahsilat Sayfası’nı seçiniz. Açılan sayfadan tahsilat sorgu türünü isteğinize göre seçiniz. Tahsilat sorgu tipini seçtikten sonra ilgili kişinin sigorta sicil numarasını istenilen kutucuklara dikkatle doldurunuz. Ardından sayfadaki güvenlik kodunu giriniz. Güvenlik kodunu doğru bir şekilde girdikten sonra “Borç Sorgula” yazan kutucuğa tıklayarak sorgulamak istediğiniz tahsilat sorgusunu yapınız. Yapılan sorgulama işleminden sonra açılacak olan sayfadaki prim ile yatırmak istediğiniz sigorta priminin aynı kişiye ait olup olmadığını tespit etmelisiniz. Çünkü yanlış bir ödeme yapmanız halinde sigorta prim ödemeniz olduğu gibi kalır. Bu bilgiyi teyit ettikten sonra önünüze açılacak olan ödeme listesinden ödeme yapmak istediğiniz prim borcunu seçiniz. Prim borcunu seçtikten sonra bir aksilik yaşanmaması adına sayfa güncellemesi yapınız. Devamında “Onay” kutucuğuna basarak gelen ekrandan ödeme yapmak istediğiniz kredi veya banka kartını seçiniz. En son aşamada ödeme yapma ekranı önünüze çıkar ve banka/kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu adımları izleyerek internet üzerinden Kredi Kartı ile SGK Ödeme işlemini hiçbir zahmete girmeden güvenli bir şekilde SGK Prim Ödemenizi yapabilirsiniz.

SGK Online Prim Ödeme E Devlet

SGK’nın online tahsilat adresine girerek T.C. Kimlik Numaranız ve e-Devlet Şifreniz ile prim ödemelerinizi online olarak internet üzerinden yapabilirsiniz.

SGK online tahsilat adresi için: Kredi Kartı İle SGK Ödeme tıklayınız.

Otomatik Ödeme ile SGK Prim Ödeme

Bankaların müşterilerine sağladığı olanaklardan biri de otomatik ödeme talimatı sistemidir. Siz de SSK veya Bağ-Kur ödemeleriniz için takip sıkıntısı yaşamamak ve daha güvenli bir yol izlemek isterseniz müşterisi olduğunuz bankalardan dilediğinize otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile SSK ve Bağ-Kur ödemelerinizi sorunsuz ve takip etmeksizin bankalarınız aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Ocak 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın