Kredi Kartı ile MTV Ödemesi

0
5
Kredi kartı ile MTV ödemesi

Motorlu taşıtlar vergisi kısaca MTV olarak adlandırılan vergi, motorlu aracı olan herkes tarafından ödenmesi gerekmektedir. Türkiye’de yaşayıp motorlu bir aracı olan her vatandaşın aracının modeline, yılına göre belirli miktarda vergi ödemesi gerekmektedir. Bu verginin ödenmediği takdirde aracın trafiğe çıkması yasaktır. MTV her yıl 2 dönem olarak ödenmektedir. Yılın ilk 6 aylık döneminde ilk dönem vergisi alınırken, son 6 aylık döneminde de son 6 aylık vergisi alınmaktadır. Motorlu araca verilen vergiler belirli kriterlere göre farklılıklar göstermektedir.

Ödenmesi gereken vergi miktarı aracın yılına, motorun kapasitesine, hacmine ve aracın özelliklerine göre değişmektedir. Ödenecek vergi miktarını MTV hesaplama işlemi sayesinde hesaplayabilirsiniz. Hesaplama işlemini gerçekleştirdikten sonra size en yakın vergi dairelerine giderek ödeme işlemini yapabilirsiniz. Ödeme işlemini ayrıca anlaşmalı olduğunuz bankaların kredi kartları aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden de MTV hesaplama işlemini yapabilirsiniz, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet uygulamasından bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden hesaplama işlemini gerçekleştirebilir ve ödeme işlemini de bu sistemden kredi kartlarıyla yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet uygulamasından bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapabilmek için TC kimlik numaranızı, doğum yılınızı, anne kızlık soyadınızın 1. ve 2. harfini girdikten sonra ailenizden birisinin T.C. kimlik numarasını da sisteme girmeniz gereklidir. Gerekli tüm bilgileri doğru bir şekilde sisteme girildikten sonra sisteme girişiniz tamamlanmış olacaktır.

Sisteme girdikten sonra motorlu taşıt işlemleri ekranından motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini tıklamalısınız. Açılan sayfadan araç tipini, aracın yaşını ve motor silindir hacmini seçtikten sonra ödenecek tutarı öğrenebilirsiniz. Hesaplama işleminden sonra ödeyeceğiniz yıllık miktar, ilk 6 aylık miktar ve son 6 aylık miktar olarak da belirtmektedir. Yine aynı sistem üzerinden kredi kartınızı kullanarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde kredi ve kredi hesaplama finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here