Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir

0
9

Artık nakit paradan çok kredi kartı ile alışveriş yapan bir toplum hale geldik. İşletmeler arasında da pos cihazı olmayan ve kredi kartı çekimi yapmayanlar ise; her geçen gün müşteri kaybetmeye devam ediyor. Türkiye ‘de kart kullanan kişi sayısı ise; 25 milyon civarı olarak belirtiliyor. Kredi kartı kullanan kişi bu kadar çok ancak kredi kartı ile ilgili konularda yeterince bilgi sahibi olup olmadığını ise net söylemek mümkün değil. Bizler de bu konularla ilgili olarak bu yazımızda kredi kartı ile ilgili hususlardan kredi kartı hesap kesim tarihi nedir kısaca size izah etmeye çalışacağız.

Kredi kartı hesap kesim tarihi olarak bildiğimiz tarih; aylık olarak bankamız tarafından ilgili kredi kartının hesabının kesildiği tarih anlamına gelecektir. Bir önceki hesap kesim tarihinden son hesap kesim tarihine kadar yapılan alış verişler, nakit çekim ücretleri, vs. gibi diğer harcamalar hesaplanarak bir ekstre oluşturulacak ve bu da ilgili müşteriye gerek kısa mesaj, gerek e-posta ve gerekse posta yoluyla gönderilmektedir. Gönderilen bu ekstrede; hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi, toplam borç miktarı, asgari ödeme tutarı, faiz ödemeleri, kredi kartı puan durumu, alışverişlerin ayrıntılı listesi ( hangi tarihte yapıldığı, ne kadarlık yapıldığı, taksit durumu, vs.) gibi birçok bilgi bulunmaktadır.

Kredi kartı hesap kesim tarihi sonrasında yapacağınız harcamalar ise bir sonraki ayın hesabına yansıtılacaktır. Hesap kesim tarihi itibariyle; banka sizin o ayki hesabınızı çıkaracak ve kapatacaktır. Dolayısıyla da alışverişler sonraki aya yansıyacaktır.

Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verelim. Kredi kartınızın hesap kesim tarihinin her ayın 10. günü, son ödeme tarihinin ise her ayın 20. günü olduğunu düşünelim. Ayın 10 ‘unda yapacağınız alışverişlerin ödemesi, bu ayki ekstreye yansıtılacağı için hemen önünüzdeki ayın 20 sinde olacaktır. Ancak siz bu alışverişinizi ayın 11 ‘inde yaparsanız, bu durumda ise sonraki ayın 20 ‘sinde ödemek durumunda olacaksınız. Aslında bu konulara dikkat ederek, aldığımız bir ürünü 40 gün sonra ödeme imkanı bulabiliriz.

Sonuç itibariyle kredi kartı hesap kesim tarihimizi bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here