Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi

0
16
1 günlük kredi kartı gecikme faizi ne kadardır?

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Bankaların müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmak için kullanımlarına sundukları kredi kartları ödemelerinde gecikme yaşanırsa ödenecek miktar yüksek olabiliyor. Bu yapılan ödemeye göre ya da kartın kullanım süresine farklılık gösterebiliyor. Ülkemizde 60 milyon adetin üzerinde kredi kartı kullanımda bulunuyor. Bu da kişi başına bir adet kredi kartı ortalamasını ortaya çıkıyor. Kredi kartı borcu ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda bankalar kredi kartlarına günlük faiz uygulaması yapıyorlar. Bunu iki farklı şekilde yapıyorlar. Kredi kartı gecikme faizinizin ne kadar olacağını internet üzerinde bulunan gecikme faizi programlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. Biz yazımızın devamında sizlere teorik olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır konusuna gelirsek; kart ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda faiz ödemeniz gereken durum ortaya çıkmaktadır. Bunun hesaplaması iki farklı şekilde yapılmaktadır. Örneğin 1000 TL limitli kredi kartınız var. Bunun tamamını kullandınız ve o ay ödemesini yapmakta bazı gecikmeler yaşıyorsunuz. Bu durumda limit üzerinden belirlenen asgari tutar olan yüzde 30’luk kısım yani 300 TL için gecikme faizi alınacaktır. Asgari ödeme miktarından arta kalan 700 TL’lik kısım içinde akdi faiz alınacaktır. Akdi faiz oranının tüm bankalarda aynı şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Bu oranı 3 aylık aralıklarla Merkez bankası tarafından açıklığa kavuşturulduğunu söyleyelim. Gecikme faizi de aynı şekilde merkez bankası tarafından açıklanacaktır.

İnternette karşınıza çıkacak olan gecikme faizi hesaplama programları bu düzene göre çalışmaktadır. İlk olarak asgari ödeme miktarı hesaplanacaktır. Bunun ne kadarının yatırıldığına bakılacak ve yatırılmayan kısma gecikme faizi uygulanacaktır. Geçen yılın sonuna kadar bu oran yüzde 2,5 civarlarındaydı şu an güncellenecektir. Asgari ödeme miktarı dışında kalan kısım için akdi faiz uygulanacağını söylemiştir. Bu faiz oranı yüzde 2 oranlarında dolanmaktadır. Ekonomik gelişmelerin de ışığında bu iki oranın yakın zamanda tekrar güncelleneceğini söyleyebiliriz. Bu iki faiz alındıktan sonra hesaplama bitmiş olmuyor. Faiz nedeniyle ortaya çıkan KKDF ve BSMV vergileri de faizin üzerine eklenecektir. Ve son olarak gelecek dönemde ödeyeceğiniz miktarın üzerine bu hesaplamalarla ortaya çıkan tutar eklenecektir. Böylece gecikme faizi hesaplama işlemi tamamlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here