Kredi Kart Borcumu Ödemezsem Ne Olur

0
7

Maalesef ülkemizde son yıllarda kredi ve kredi kartının kullanımının artış göstermesi nedeniyle borcunu ödeyemeyen kişi sayısı da bir o kadar arttı. Zaten bu konuda icra dairelerindeki icra dosyalarına arşivlerin yetmemesi, koridorlara kadar taşması bize bir gösterge oluyor. Sonuç itibariyle hayatta her şeyle karşılaşabileceğimiz için bu konu ile hepimiz karşılaşabiliriz. Ancak bu konuda da neler yapmamız gerektiğini, haklarımızın ne olduğunu, kısacası kredi kart borcumu ödemezsem ne olur iyi bilmek gerekiyor. Şimdi konunun biraz daha ayrıntılarına inelim.

Paniğe Gerek Yok

Öncelikle kredi kartı borcunu ödeyemeyen ilk kişi siz değilsiniz ve son kişi de olmayacaksınız. Bu nedenle bir panik havası oluşturmaya gerek yok. Akıllı bir şekilde hareket edip, bu sorun en az zararla nasıl atlatabiliriz buna bakmamız gerekiyor.

Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizin hemen ertesi günü kapınıza icra memurları gelmeyecek ya da avukatlar sizi aramayacak. Bunların hepsinin yasal prosedürleri var ve bunları iyi bilmemiz gerekiyor.

Sınır 90 Gün

Kredi kartı borcunuzu ödememeniz halinde; tabiri caizse bıçağın kemiğe dayanacağı sınırımız 90 günlük bir süre sonunda olacaktır. Bu süre zarfında sadece banka görevlileri tarafından borcunuzu ödemeniz için bazen rutin aramalar, bazen de baskı amacıyla telefonlar gelecektir. Bu görevlilere kızmamız, tartışmamız bize hiçbir şey kazandırmayacaktır. Sonuç itibariyle onların da görevi budur.

Banka görevlileri tarafından bu aramalar 90 gün boyunca devam edebilir. Bu süre sonunda ise; artık muhatabınız bankanın hukuk birimleri olacaktır yani avukatlar… İşte bu noktadan sonra artık işlemler hukuki zemine yürüyecek, muhtemelen tarafınıza bir icra takibi başlatılacaktır.

İcra Süreci

İcra takibinin başlatılması ile birlikte; ikamet adresinize bir ödeme emri gönderilecektir. Ödeme emrini tebliğ almanız ile birlikte ya borcu ödemeniz ya da mal beyanında bulunmanız sizden istenecektir. Borcu öderseniz herhangi bir problem kalmayacaktır. Ancak ödemezseniz mal beyanında bulunmanız gerekmektedir. Bu mal beyanı ise; icra dairesinin mallarınızı tespit edip buna göre de haciz ve satış işlemlerini gerçekleştirmesi içindir.

İdari Yönden İşlemler

Bu noktada 90 günlük süre yine karşımıza çıkmaktadır. Bu süre zarfında borcumuzu ödemeyip icraya düşersek artık banka bizim adımızı Türkiye Bankalar Birliğine, Merkez Bankası bildirecek ve artık kara listeye eklenmiş olacağız. Bu listeye dahil olduktan sonra da artık kredi çekme ve kredi kartı alma kapısı maalesef bize kapanacaktır.

Ne Yapmalı

Eğer ortada ödeyemediğiniz bir kredi kartı borcunuz var ise; kaçmak, telefonlara bakmamak bize hiç bir şey kazandırmayacaktır. Böyle bir olayla karşılaşılması halinde izlenmesi gereken en doğru yöntem; bankanızdan kaçmak yerine bankanız ile görüşerek bir çıkış yolu bulmak, gerekirse yapılandırmak olacaktır.

Kredi Notu da Düşüyor

Kredi kartınızı ödemediğiniz her gün için kredi notunuz düşürülmeye devam edecektir. Bunun en son noktası az önce de belirttiğimiz üzere kara listeye eklenme durumudur.

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here