Kredi Kaç Günde Sonuçlanır?

0
9
Kredi başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Kredi kaç günde sonuçlanır sorusu, kredi almak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardandır. Kredi başvurusu için banka evrak istese de tek SMS ile başvuru alan bankalarda vardır. Bunun yanında tüm bankalar internet üzerinden başvuru ve takip hizmeti de vermektedirler. Eğer internet ya da SMS ile kredi başvurusunda bulunduysanız gerekli evrakların temini için bankaya davet edilirsiniz. Bu davette size gerekli evrakları temin etmeniz için bir liste verilir. Evraklar temin edildiğinde bankanın müşteri temsilcisi ile olan görüşmenizde kimlik bilgileriniz kontrol edilerek başvuru bilgilerinizin sisteme girişi yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra talebiniz operasyon birimine daha sonrada bankanın genel merkezine gönderilir. Buralarda daha önceden aldığınız kredi varsa ödeme durumunuza, borç durumunuza, gelir durumunuza bakarak size dönüş yapılır.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Bankaların genelde kredi başvurularını sonuçlandırmaları 1-5 gün arasındadır. Bazı bankalar ise birkaç saat içerisinde ya da aynı gün içerisinde başvuruyu sonuçlandırmaktadır. Tüm bu işlemler az da olsa süre gerektirmektedir.

Başvurulan Krediye Cevap Verilmeme Nedenleri

  • Eğer bankanın sisteminde yazılımsal hata ile karşılaşılırsa sorgulama yapılamadığı için cevap verilemeyebilir.
  • Daha önceden aldığınız borcu ödeme konusunda sıkıntıya düşmeniz durumunda
  • İstediğiniz kredi tutarının taksiti maaşınızın bir bölümünü aşıyorsa cevap verilmeyebilir.

Bankalar bu durumlarla karşılaştıklarında sorgulama ve sistemsel sorunlarla karşılaştıkları için cevap veremeyebilmektedirler. Kredi başvurusu yapılırken bankada müşteri temsilcisi size ne kadar sürede dönüş yapılacağına ortalama bir cevap verir. Eğer o süre zarfı içerisinde dönüş yapılmamışsa bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ya da banka şubesine giderek sorunun ne olduğunu sorabilir ve bankanızın çözüm sunmasına yardımcı olabilirsiniz.  Kredilerin sonuçlanma süresi sizin Findeks kurumundaki biriken finansal geçmişinizden de etkilenmektedir. Yani kredi almanıza yardım eden ya da engel olan Findeks kredi notu kredinizin sonuçlanma süresini de etkilemektedir. Kısaca bankalarla olan geçmiş finansal işleriniz sorunsuz olursa, kredi almanız o kadar kolay ve krediniz o kadar çabuk sonuçlanır. Sonuçlanma süresi bazen uzamakta da olsa olumlu ya da olumsuz dönüşler yapılır.

Sizin için bir kredi başvurusu ne kadar çabuk sonuçlanırsa ihtiyacınızı o kadar çabuk karşılarsınız. O nedenle de kredi geçmişiniz ne kadar temiz ve sorunsuz olursa sizin kredi onay işlemleriniz o kadar çabuk gerçekleşir ve siz de o kadar çabuk ihtiyacınızı giderirsiniz. Bir bankadan eğer ki size red cevabı verilmiş ve siz değer bankalara da başvuru yapıp onlardan da red cevabı almışsanız bu Findeks notunuzu etkiler ve kredi onay sürenizi de etkiler. Sonuçta krediniz onaylanmadan önce sizin Findeks geçmişinize de bakılmaktadır. O nedenle Findeks geçmişiniz ne kadar temiz ve Findeks notunuz ne kadar yüksek olursa kredi onay sürecinizde o kadar hızlı olacaktır. Bankalar da tüm işlemler birbirine bağlı olarak yürümektedir. Bundan dolayı yaptığınız bir ödemedeki gecikme bir sonraki bankayla işinize engel olabilir ya da geciktirebilir. Sonuçlanma süreleri bankadan bankaya da değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here