Kredi Geçmişi Sorunlu Olan Kredi Alabilir mi?

Kredi Geçmişi Sorunlu Olan Kredi Alabilir mi?

Kredi Sicili Bozuklara Kredi Verilir mi?

Kredi çekme konusunda bildiğimiz üzere mali geçmişimiz önem arz etmektedir. Yani bankalar bir tüketiciye kredi vermeden önce; bu tüketicinin mali geçmişi ile ilgili araştırma yapmaktadır. Bu araştırma sırasında; tüketicinin bankaya borçlarını zamanında ödeyip ödemediği, ödenmemiş borcu olup olmadığı, vs. gibi hususlar dikkate alınmaktadır. Kısacası kredi geçmişi sorunlu olup olmadığı yönünde araştırmalar yapıldıktan sonra eğer herhangi bir problem yok ise kredi tahsis yapılmaktadır. Peki kredi geçmişi sorunlu olan kredi alabilir mi, tabii ki  de bu tüketiciler bakımından her şey bitmiş değildir. Bu yazımızda bu konu üzerine sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kredi geçmişinde sorun olan tüketicilerin kayıtları, artık kredi notu dediğimiz sistem üzerinden kayıt altına alınmaktadır. Bu anlamda sorunu olan tüketicilerin kredi notu düşürülmekte, böylece bankalar ile ilgili yapacağı başvurularda, bankalar bu kişilere karşı daha temkinli davranacak, vereceği kredi miktarını kısacak, kredi kartı limitini düşük tutacak ya da buna benzer önlemler alacaktır. Tabii ki hiçbir şekilde kredi vermeyeceği veya kredi kartı vermeyeceği durumlar da olabilecektir. Bu gibi durumlarla; kredi geçmişinde ciddi sorunlar yaşayan ve kredi notu ciddi anlamda düşük tüketiciler karşılaşacaktır.

Kredi Notu Düşüklere Kredi

Bu şekilde kredi notu düşük olan ve kredi geçmişinde sorun olan tüketicilerin de kredi çekmeleri için bazı alternatif yöntemleri denemeleri mümkündür. İlk olarak bu konuda daha esnek davranan bankalar ile çalışmayı denemeleri daha yerinde olacaktır. Tabii ki bu bankalarda kredi oranları biraz daha yüksek olmakla birlikte, bazı durumlarda daha fazla da masraf alabilmektedir. Bu bankalar zaten durumunuzu bildiği için şartları kendi istediği doğrultuda öne koşacaktır. Ancak yine de tamamen bu pozisyondan faydalanarak tüketiciyi ezecek derecede olmadığını da belirtelim.

Kredi konusunda daha esnek davrandığını bildiğimiz Denizbank ve Finansbank ‘ı bu konuda tercih edebilirsiniz. Tabii ki  diğer bankalardan da teklif almayı ihmal etmeyin. Sonuçta cebinizden çıkacak 100 TL bile fazla para olsa, bu sizin paranızdır. Bu nedenle sadece 1 gününüzü bu işe ayırarak tüm bankalardan teklif alıp, karşılaştırmasını yapıp ona göre karar vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kefil ile Kredi Almak

Eğer bu şekilde bankalardan kredi alamıyorsanız bu durumda; daha önceden bankalarla ilgili herhangi bir takıntısı olmayan ve kredi notu yüksek derecede olan bir kefil bulmak da işinizi kolaylaştıracaktır. Kefilin üzerine başka bir kredi ya da başka bir kefalet var ise bu durumda da sıkıntı olabilir. Ancak bu; kefilin daha önceden ne kadar kredi çektiği ya da ne kadar krediye kefil olduğu ve sizin de ne kadar kredinize kefil olacağınıza göre değişebilmektedir.

Sicili Bozuklara İpotekli Kredi

Bir diğer yöntem olarak ta; eğer adınıza bir gayrimenkulünüz veya bir aracınız var ise; bunlar üzerine ipotek koydurmak suretiyle kredi başvurusunda bulunmanız olacaktır. Ancak bu durumda da krediniz bitene kadar bu gayrimenkul ya da aracınızı satmanız mümkün olmayacaktır.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Kredi Notuna Bakmadan Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın