Kredi Garanti Fonu Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

0
9
Kredi Garanti Fonu Nedir?

İş kurmak, işi büyütmek için kaynak yani para birinci sırada yer alıyor. Eğer hazır kaynağınız yani toplu bir paranız yoksa banka kredisi en önemli alternatif. Banka öyle her önüne gelene kredi vermiyor. Verse de kredinin riskini en aza indirmenin peşine düşüyor.

Bu nedenle gerek iş kurmak isteyen girişimciden gerekse işini büyütmek isteyen esnaftan ya da işletmelerden kefil talep ediyor.Ancak kefil bulmak o kadar da kolay değil. Bu yüzden çoğu esnaf ve sanatkâr, mal alacak veya işini büyütecek parayı bir türlü bulamıyor. Bazı durumlarda acil nakit ihtiyacının karşılanmaması esnafın batmasına ve kepenk kapatmasına neden olabiliyor. İş bu duruma gelmesin diye ‘Kredi Garanti Fonu’ esnafın imdadına yetişiyor. Çoğu esnaf, bu fonun varlığından habersiz.

Kredi Garanti Fonu, ucuz kredinin de yolunu açan bir hizmet, çünkü hazine destekli bu fon, güçlü bir teminat olarak kabul ediliyor. Güçlü teminatın karşılığı da düşük faiz olarak geri dönüyor. Fon, kredinin tamamına teminat verdiği gibi, kredi çekenin riskine göre teminatı daha düşük tutabiliyor.

Kredi kefaletinin üst limiti 2 milyon liraya kadar çıkıyor. Şu ana kadar 14 milyar liralık krediye kefalet veren fonun, 33 ilde 38 şubesi var. Kredi çekmek için bankaya giden esnafın en büyük engeli genelde kefil oluyor. Tanıdık kefil bulmak da kolay değil, işte tam bu noktada devletin de destek verdiği Kredi Garanti Fonu’ imdada yetişiyor. Bunların yanı sıra kredi maliyeti düşük, vadeler uzun tutuluyor.

BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Kredi Garanti Fonu, kefalet yoluyla üretime, istihdama ve büyümeye destek oluyor. Bu hizmetin karşılığında kefil olduğu kredi için yıllık sadece binde 5 ila yüzde 2 arasında komisyon alıyor. Bunun dışında başvuru için 100-250 lira arasında bir başvuru ücreti talep ediliyor. Fon, kredinin yüzde 85’ine kadar kefil olabiliyor. Kredinin vadesi bankaların belirlediği vade oluyor. Hazine, fona yılda 2 milyar liraya yakın kaynak aktarıyor. Eğer kredi için bu Hazine fonu kaynak gösterilirse vade 8 yıla çıkıyor.

NELER TEMİNAT OLARAK GÖSTERİLEBİLİR?

Kredi Garanti Fonu, kefil olacağı kişinin risk taşıdığına kanaat getirirse teminat talep edebiliyor. Bu teminatlar bankaların kabul etmediği, makine rehni, taşıt rehni, marka rehni, imarsız, hisseli araziler, tarla vasıflı gayrimenkuller, hayvan rehni gibi teminatlar olabiliyor. Kefalet talebi fonun ortaklarının kredi ve kredilendirme konularında yetkin temsilcilerden oluşan Hazine ve Kredi Komiteleri tarafından ayrı ayrı değerlendiriliyor.

KİMLER, NEREYE BAŞVURABİLİR?

  • Vadesi geçmiş SGK ve vergi borcu bulunmayanlar.
  • İflas, fesih ve iflas erteleme sürecinde olmayanlar.
  • Bankalarda yasal takibe düşmüş kredisi olmayanlar.
  • Başvuru tarihinden önce 1 yıldan az süreyle faaliyet gösteren girişimciler.
  • Girişimciler, esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, serbest meslek mensupları fonun teminatlarına başvurabilir.
  • Kefalet için Kredi Garanti Fonu şubelerine ve fonun ortaklık yaptığı bankalara başvuru yapılabiliyor.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here