Kredi Çekmek İçin SGK Şart Mı?

0
5
Sigortasız kredi çekme

Kredi Çekmek İçin SSK Şart mı?

Kredi ihtiyacı duyan vatandaşların anlaşmalı olduğu bankalara kredi başvurusunda bulunduğu andan itibaren farklı zorunlulukları yerine getirmesi gerekir. Özellikle de kredi çekmek için SGK’ya bağlı olup olmama durumu konusunda birçok kişinin kafasında soru işareti bulunmaktadır. Ancak şunu belirtmek isteriz ki SGK şartından ziyade bankalar, kredi imkanından yararlanabilmeleri için müşterilerine belli başlı gelirlerinin olmasının şartını koymaktadır. Yani sizler kredi başvurusunda bulunduğunuz andan itibaren banka yönetimleri hakkınızda birtakım incelemeler yapmaya başlayacaktır.

İnceleme aşamaları ve sonrasında krediyi geri ödeyebileceğiniz hükmüne varıldığı andan itibaren zaten, başvurunuza da olumlu geri dönüşler yapılmış olacak. Hakkınızda yapılan incelemelerden birisi ise 6 ay öncesinde kadar en az 1 kere sigorta girişinizin bulunup bulunmadığıdır. Eğer sigorta girişiniz yok ise başvurunuzda olumsuz bir şekilde sonuçlanmış olacaktır. Zaten bu hususta da kredi başvurusunda bulunurken gelir belgesi beyan edeceğiniz için, otomatik olarak sigorta girişiniz de olmuş olacaktır.

Kredi Çekmenin Temel Şartları

Kredi çekmek için SGK şart mı diye merak edenler; bankaların bu tarz bir şart koyma durumu genellikle olmaz. Ancak herhangi bir bankadan kredi çekebilmek için bankaya gelirinizin oluşuna dair bir belge sunmanız gerekecek. Eğer ev sahibiyseniz zaten kiralardan gelir sağlıyorsanız, bu durumda mal beyanında bulunarak da gelirinizin olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Buna benzer durumlarda bankalardan kredi çekmek çok daha kolay bir hale gelecektir. Kredi çekebilmeniz için bu tarz bir beyanda bulunuyorsanız da, bankalar size SGK şartı koymazlar. Ancak bu noktada da kesin bir şart koymama durumunun olmadığını söylemek mümkün değil…. Ülkemizde faaliyet sürdüren her bankanın kendisine has prosedür ve kampanyası mevcut olduğundan, sizler gerekli olan tüm banka kredi şartlarını detaylı bir şekilde incelemeli ve adımlarınızı da ona göre atmalısınız. Aksi halinde ortaya çıkacak olan sorunların önüne geçme durumunuz da ne yazık ki çok zor olur.

Bu sebepten de detaylı bir şekilde sizlerin gelir belgesi ve borç durumlarınızın olduğu tüm belgeleri anlaşmalı olacağınız bankalara iletmeniz şarttır. Bunu sağladığınız zaman zaten istediğiniz kredi sonucuna erişme durumunuz da çok daha hızlı bir seçenek eşliğinde gerçeklemiş olacaktır.

Kredi Sorgulama İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Bu konuda her bankanın kendisine has oluşturduğu bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu dilim içerisinde SGK şartı sunmayan bankaların kredi inceleme aşamalarının çok daha hızlı ilerlediğini de söyleyebiliriz. Ancak en başından bu yana belirtmiş olduğumuz gibi, Kredi çekme aşamalarındaki sorgulamalarda sizler gelir belgesini eksiksiz bir şekilde sunuma dahil etmelisiniz. Bu tarz bir işleyiş sayesinde amacınıza çok daha hızlı erişme şansınız da mümkün olacaktır.

Genel Değerlendirme

Netice itibariyle baktığımızda da kredi başvurusunda kimi bankalar SGK şartı koymaz, kimilerinde ise bu durum önemli bir şart olmaktadır. Sizler ise bu konuda her zaman detaylı bir araştırma yaparak istediğiniz bankadan ilerleme durumuna ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here