Kredi Çekerken Bankanın İstediği Maaş Yazısı Nasıl Olmalıdır

0
8

Nakit ihtiyaçlarımız konusunda artık en büyük dostumuz bankalar haline geldi. Eskiden bu tarz ihtiyaçlar aileler arasında halledilmekteyken, kimsenin kimseye güveninin kalmadığı günümüzde artık herkes işini bankalar ile hallediyor. Bunun sonucunda da bankalardan kredi kullanan tüketici sayısı sürekli artış gösteriyor. Bildiğimiz üzere kredi çekerken bankanın tüketicilerden bazı belgeleri ibraz etmesi yönünde talepleri oluyor. Bu belgelerden birisi de gelir belgesi, yani maaş yazısı… Ancak her maaş bordrosu da bankalar tarafından kabul edilmiyor. Şimdi bu yazımızda gelir belgesi ile ilgili olarak genel anlamda paylaşımda bulunarak, kredi çekerken bankanın istediği maaş yazısı nasıl olmalıdır sizlere adım adım izah etmeye çalışacağız.

İmzalı Olması Gerekiyor

Gelir belgenizi iki yerden alabilirsiniz. Birincisi çalıştığınız kurum, ikincisi ise ilgili SGK müdürlüğü olacaktır. Çalıştığınız kurumdan alacağınız maaş yazılarında; açık bir şekilde hangi ayın maaş bordrosu olduğu, brüt maaşın ve net maaşın ne kadar olduğu, kesintiler, vs. gibi durumların açık olarak belirtilmesi ve yine ilgili kurumun kaşesinin basılarak, şirket yetkilisi tarafından imzalanması gerekecektir. Bunların eksik olması, özellikle imza ve kaşenin eksik olması halinde kredi başvurunuzun reddedilmesi ihtimali ortaya çıkacaktır.

İkinci yöntem olarak ise; SGK ‘nın ilgili birimine giderek maaş SGK prim dökümü almak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Buradan alacağınız belgeyi de ilgili yetkilisine imzalattıktan sonra artık bankada kullanılabilir hale gelecektir. Burada da aylık brüt ödemeleriniz gözükecek, banka da buradaki değerleri göre aylık gelir durumunuzu tespit edecek ve buna göre de size kredi verecektir.

Her iki koşulda da imzaların ya da kaşelerin eksik olması durumunda bankanın kredi başvurunuzu reddetme ihtimali oldukça yüksektir. Bankanın sizden gelir belgesi istemesinin iki amacı bulunmaktadır. Bunun ilki aylık geliri olmayan kişilere kredi vermek istememesi, ikincisi ise kişinin aylık gelir miktarının ne kadar olduğunu öğrenerek, bu miktar üzerinden vereceği kredi miktarını belirleyecek olmasıdır.

Banka Gelir Belgesinde Neye Bakıyor

Bankalar gelir belgesinde sizin aylık net gelirinize bakacaktır. Buradaki miktara göre size verebileceği maksimum kredi tutarını belirleyecektir. Bankaların bu konuda belirlemiş olduğu sınır ise; aylık gelirin üçte biri kadardır. Yani 1500 TL aylık geliri olan bir kişinin; aylık ödeyebileceği maksimum kredi taksiti 500 TL olabilecektir. Bu 500 TL üzerinden vade süresi de belirlendikten sonra çekilebilecek maksimum kredi tutarı hesaplanacaktır. İşte bundan dolayıdır ki; bankalar kredi başvurusu yapan kişilerden gelir belgesi istemektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Banka Var mı

Bazı bankalar kredi  notunun durumuna göre; kişilere düşük miktarda ihtiyaç kredileri tahsis ederken, gelir belgesi de talep etmeyebiliyor. Ancak bu durumda çok istisna olup, iyi bir kredi notu gerektiriyor. Bunun haricinde kredi başvurusu yapacak kişinin adına kayıtlı bir bulunan herhangi bir malını rehin vermek suretiyle de gelir belgesiz kredi çekmesi mümkün diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here