Kredi Borcu Olan Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

0
5

Kredi Borcu Olan Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

Sıkça merak edilen konulardan biri de kredi borcu olan kişi ölürse borç ne olur suali. Banka kredi araçlarından birini yada bir kaçını kulanan şahıs ölürse bu borçlar nasıl yapılndırılacak? Kimlere intikal edecek? Sorusu bazen kafa karıştırmaktadır.

Öncelikle aklınıza getirmemeniz gereken şey bankaların ölüye dahi para kaptırmama gerçeğidir.. Bankaların bu duruma karşı getirdikleri çözüm ise Hayat Sigortası kanalıyla ölen kişinin borcuna denk gelen kısmı kullanmak.

Özetlersek: Sigorta şirketlerine hayat sigortası ismi altında ödenen taksitlerin bir kısmı kesilip, bankalara olan borç kapatılacaktır. Öte yandan ölen kişinin yakınları , hayat sigortasında geri kalan parayı kanunen paylaşabilirler. Kredi borcu olan kişi ölürse borç ne olur sorusunun yanıtını merak edenler için şimdi yazacaklarım ise pek iç açıcı değil. Eğer ki yukarıda belirttiğim üzere ölen kişinin üzerinden bankalara olan kredi borçlarının kapatılmasını sağlayan Hayat sigortası yok ise işte şimdi sıra yakınlarına geldi… Ölme sırası değil tabi. Bankalar borçlarının karşılığını alamayınca kişinin yasal mirascılarına yönelmektedirler. Zaten gerçekleşen ölümün arkasından göz yaşı döken akrabalarına bir de borç yükü çıkarılması pek adil gibi görünmeyebilir; ama bankaların duyguları yoktur ve bütün yasal tertibatlara kolayca ulaşıp kredi borcu olup da yaşayan ya da ölen farketmeden alacaklarının peşine düşeceklerdir.

Ev ya da taşıt kredisi için kredi anlaşması yaparken bankaların müşterilerine önerdiği Hayat sigortası hadisesinin asıl ardında yatan da budur. İstenmeyen bir durum yaşandığında bankalar ilk olarak kredi geri ödemesi için ölen kişinin hayat sigortasından alacağını tahsil etmek isteyecektir.

Tabi ki ölüm gerçeğini de görmezden gelerek ileride yakınlarımıza da yük olacak yükümlülüklerin altına gözü kapalı girmek istemeyiz. Ükemizde çoğunluk bir kesim ev ya da arabalarına ancak banklardan kredi çekerek ulaşbiliyor. Orta hallinin binbir güçlükle yıllar boyu ödeyerek kavuşabileceği konut ya da arabanın, kişi öldükten sonra eşine ya da çocuklarına kalması gereken bu mirasın, kredi ödemeleri henüz kapatılmadığı için bankalarca el koyulması pek hoş olmayacaktır. İşte bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here