Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

0
9

Hepinize merhaba dostlarım, kredi borcu olan biri kefil olabilir mi sorusuna yanıt arayanların bu makalemizi dikkatle okumasını öneriyoruz.

İlk olarak kredi çekerken birçok banka kredi notunuza bakar ve size kredi verip vermeyeceğine karar verir. Kredi notu nedir diye merak edenler için sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz ancak kısaca tanımlayalım. Kredi notu sizin tüm ödeme alışkanlıklarınızın puana dönüşmüş halidir. Fazla detayını merak etmeyenler kredi notunu düşürecek eylemlerden kaçınmalıdır, gerisi çok da önemli değildir. Kredi notu neden düşer yazımız tam da bu konuyla ilişkili olduğundan bakılabilir.

Kredi notu dışında bazı bankalar ek olarak size kefil olacak birini bulmanızı ister. Banka kefil olmadan size kredi vermeyecektir. Ancak kredi borcu bulunan biri kefil olur mudiyorsanız bu sorunuza cevabımız evet olacaktır. Yani kredi borcu olan birini siz kredi alırken kefil olarak gösterebilirsiniz. Bankalar kredi çekenler tarafından her ne kadar sevilmese de acil para ihtiyacınızı giderebileceğiniz en kolay çözümler arasında yer almaktadır. Her konuda hizmet veren bankalar evinizdeki altınları bile saklayabileceğiniz kiralık kasalar ile mülkünüzü garanti altına alır. Bu yüzden bankaların faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Örneğin garanti bankasından kredi alacaksınız kredi başvurusu yaptınız. Bu kredinin onaylanma ihtimalini doğrudan etkileyen ilk ölçüt kredi notudur. Eğer kredi notunuz ortalamanın altında ise kredi alamazsınız. Bankalar kredi notunuzun düşük olması sebebiyle kredi vermeye biraz çekinirler. Doğal olarak borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizden bile emin değildir çünkü. Bu durumlarda bankalar kredi notu düşük olan kişilere bir şans daha tanır bu da kefil sayesinde olur. Eğer kefil bulabilirseniz kefilinizin imzası ile kredi alabilmeniz mümkündür. Kefil aynı sizin gibi ilgili kredi altına imzasını atar ve eğer borç sizden temin edilemezse kefil borcu ödemekle yükümlüdür. Eğer kredi çekeceğiniz tutar 5000 TL veya altında ise kısacası ihtiyaç kredisi doğrultusunda kredi alacaksanız her banka sizden kefil istemeyebilir. Ancak tutar yüksekse ve kredi notunuz düşükse kefil gereklidir.

Kredi Çekerken Kefilde Aranan Şartlar

Oldukça detayına inilerek size kefil olacak kişinin kredi notu incelenir. Bu sayede güvenilir olup olmadığına karar verilir ve kredi alıp alamayacağınız belli olur. Eğer aynı sizin gibi kredi notu düşük biriyse banka kefil olarak gösterdiğiniz kişiyi kabul etmeyecektir. Eğer kefilin kredi notu sizden yüksek ve ortalama olarak yüksek ise ve kredi borcu varsa kefil olabilir mi? Öncelikle eğer kefilin herhangi bir kredi borcu bulunuyorsa bunu bankaya belirtmelidir. Zaten belirtmese dahi basit bir TC Numarası sorgulaması sayesinde tüm borçları görünmektedir. Ancak kredi notu yüksek olan ve kredi borcu olan birinin size kefil olması için aranan tek ölçüt birden fazla kredi borcunun bulunmamasıdır. Yani hâlihazırda en fazla bir kredi çekmiş olmalıdır.

Kredi borcu olan biri başkasına kefil olabilir mi sorunuza da böylelikle yanıt vermiş olduk. Kredi konularında güncel konuları kaleme almaya ve sorularınızı cevaplamaya tam gaz devam edeceğiz. Bizlere kredi ile alakalı her türlü sorunuzu iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Nereden Yapılır? başlıklı makalemizde online kredi başvurusu, sms kredi başvurusu ve şubeden kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here