KOSGEB faizsiz kredi başvuruları başladı. KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
6
KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

50 bin TL faizsiz kredi başvurusu yapmak isteyen işletme sahipleri için süreç 19 Aralık Pazartesi günü itibariyle başladı. Siteye zaman zaman yoğunluk nedeniyle ulaşılamıyor, sayfayı sürekli yenilemek gerekiyor. KOSGEB‘e işletme kaydı olan ve sıfır faizli 50 bin TL kredi desteğinden faydalanmak isteyen işletme sahipleri, sistem üzerinden başvurularını gerçekleştirmeye devam ediyor. Kaydı olmayan işletmeler kredi desteğinden nasıl faydalanacak?

15 bin KOBİ‘ye sunulacak 50 bin liralık Sıfır Faizli İşletme Kredisi için 19 Aralık Pazartesi günü saat 09.00 ile 21 Aralık Çarşamba günü saat 23.59 tarihleri arasında, http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tradresinden başvuru yapılabilecekler.

KOSGEB karşılıksız 50 bin TL kredi imkanından yararlanmak için öncelik olarak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran vatandaşlar KOBİ giriş sayfasına giderek söz konusu işletme ile ilgili tüm alanları doldurarak sayfaların çıktısını alacaklardır. Bu çıktılar ile başvuru yapan vatandaş KOSGEB müdürlüklerine gerekli evrakları teslim edip başvuruyu gerçekleştirmiş olacaklar.

Program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limitinin 50.000TL olacağını ve bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını belirtildi. Kredi vadesinin ise, ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde faizsiz olacağını belirtildi.

KOSGEB Kaydı Nasıl Yapılır?

KOSGEB’e henüz işletmesini kaydetmeyenler bu başvurudan yararlanamayacağı için öncelikle bu kayıtlarını oluşturmaları gerekmektedir. KOSGEB işletme kaydını tamamladıktan sonra sıfır faizli kredi başvurusu yapılabilecektir. İşte KOSGEB kayıt işlemleriwww.kosgeb.gov.tr adresinden KOBİ Giriş bölümündeki “KOSGEB’e ilk Kayıt” linkine tıklamalısınız. Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmenize ait KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız.Kullanıcı Adı ve Şifrenizi daha sonraki aşamalarda sorunla karşılaşmamak için unutmamanız önemlidir.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

 • İşletme Adınızı tam ünvanını büyük harfler ile yazınız.
 • İşletmenizin Statüsünü seçiniz.
 • Vergi Dairesini seçerken önce işletmenizin bulunduğu ili seçiniz.
 • İlinizde bulunan vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz.
 • Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz.
 • Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.
 • SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz.SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz.
 • İşletmenizin kuruluş yılınız 4 haneli olacak şekilde giriniz.
 • İşletmenizin bulunduğu yeri seçiniz.
 • İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz.
 • Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz.
 • Faaliyet kodunuzu seçmeniz gerekmektedir bunun için öncelikle Faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklayınız. Karşınıza madde 15 deki NACE Seçimi ekranı gelecektir.
 • Nace seçim ekranından İşletme türünüzü seçiniz. İmalatçı iseniz İmalatçı olarak çalışıyorum değilseniz İmalat dışı çalışıyorum seçiniz. Sonrasında altında gelen menüden NACE Üst Kodu’nu seçiniz.
 • NACE İkili Kodu menüsü dolacak ve bir alt kriter daha seçmenize izin verecektir.
 • Seçtiğiniz Nace İkili Koduna göre ilgili faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi tik atarak işletmenizle ilgili faaliyet alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz.

İşletmenize ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

Yukarıda girdiğiniz bilgilere onay verme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim seçeneğini işaretleyiniz.

Sistemin güvenliği için en son adımda kontrol bulunmaktadır. Kontrol bölümünde çıkan resimdeki rakamları aşağısındaki kutucuğa eksiksiz olarak giriniz.

Tüm adımları yaptıktan sonra butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayınız. Eğer yukarıdaki bilgilerinizde sisteme aykırı bir giriş yaptı iseniz sistem sizi uyaracaktır. Çıkan uyarıları okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri değiştirip sonrasında kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here