Konut kredisinde evin tamamına neden kredi çıkmaz

0
7
GSS Borç İtirazı

Son dönemde konut satışları konusunda gerek inşaat şirketleri gerek TOKİ ve gerekse de Emlak GYO kampanya üstüne kampanya yapıyor. Bu kampanyalar kapsamında faiz oranları oldukça geriye çekilirken, ev almayı düşünen vatandaşlar da bu fırsatları değerlendirme konusunda oldukça istekli. Ev almayı düşünen vatandaşların ise en çok tıkandığı noktalardan birisi peşinat meselesi. Yeterli peşinata sahip olmayanlar ev alma hayallerini bir türlü gerçeğe dönüştüremiyor. Vatandaşların bu konuda merak ettiği hususlardan bir tanesi konut kredisinde evin tamamına neden kredi çıkmaz sorusu. Şimdi sizleri bu konuda kısaca aydınlatmaya çalışacağız.

Sınır Devlet Tarafından Belirleniyor

Konut kredisi çekenler bilecektir ki; bankaların konut kredisinin finansmanında çıkabileceği bir üst sınır bulunmaktadır. Bu üst sınır ise bankalar tarafından değil devletin ilgili kurumları tarafından belirlenmektedir. Ayrıca bankalar bu üst sınırı uygulamak zorunda değildir. Adından da anlaşılacağı üzere bu sınır en üst sınır olup, bunun fazlasında ise kredi verilmesi mümkün olmayacaktır. Devletin ilgili kurumları tarafından belirlenen bu sınır  yani finansman oranı % 80 ‘dir. Yani bir konut almak isteyen ve bu konutu alırken de konut kredisi kullanacak vatandaş, bu evin değerinin en fazla % 80 ‘i kadar konut kredisi kullanabilecektir. Daha iyi anlamak adına bir örnek verecek olursak; 200 bin TL ‘lik bir konut için kredi çekmek isteyen bir tüketicinin çekebileceği maksimum konut kredisi miktarı 200 bin TL ‘nin % 80 ‘i, yani 160 bin TL ‘dir. Bu arada evin değeri derken, banka tarafından görevlendirilen eksperler tarafından tespit edilen değer esas alınacaktır.

Bankadan Bankaya Fark Edebiliyor

Bankalar arasında da bu sınırın uygulanması bakımından küçük farklılıklar yaşanabiliyor. Bazı bankalar bu sınırı % 75 olarak uygulamakta, bazıları % 70 olarak uygulamakta bazıları ise devletin vermiş olduğu sınırı tam olarak kullanarak % 80 olarak uygulamaktadır.

Evin Değeri Ekspertiz Raporunda Tespit Ediliyor

Satın alınacak konutun değerinin tam olarak tespiti ve kötüye kullanımların önüne geçilmesi için  bankalar bu konuda yeterli bilgiye sahip eksperler görevlendiriyor. Bu eksperler tarafından evin özelliklerine (muhit, cephe, kat, yaş, fiziki özellikler, vs. Gibi) göre bir değer belirleniyor ve bu değer bankaya bildiriliyor. Tam da bu noktada kişinin ne kadar kredi çekebileceği bu değer üzerinden belirleniyor. Burada konutu ne kadar satın aldığınızın herhangi bir önemi bulunmuyor. Çünkü banka ekspertiz raporunu baz alıyor.

Kalan Para Nasıl Tamamlanır

Bunu ya eski yöntemler eş dosttan isteyerek tamamlayabilir ya da maddi durumunuz, kredi notunuz el veriyorsa bankadan çekeceğini ikinci bir kredii ile tamamlayabilirsiniz. Bankalar genelde konut kredisi kullanacak olan ve peşinat konusunda sıkıntı yaşayan tüketicilerin bu sorunlarını ihtiyaç kredisii kullandırarak çözüyor. Küçük farklar konusunda ise evin değerini belirleyecek olan eksperlere durumu izah etmek de geçici bir çözüm olabilecektir. Ancak yine de ihtiyaç kredisi kullanarak tamamlamak daha garanti olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Başvurusu 2018 başlıklı makalemizde denizbank kredi, Denizbank Kredi Başvurusu ve denizbank sms kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here