Konut Kredisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

0
6
Kredinin taksiti ödenmezse ne olur?

Tüketici Konut Kredisini Zamanında Ödemezse Ne Olur?

İnşaat sektörünün son 10 yılına baktığımızda; ciddi anlamda mesafe kat ettiğini görmekteyiz. Tabii ki inşaat sektörünü uçuran ve büyümesini sağlayan en önemli etkenlerden birisi de faizlerde yaşanan düşüş sonrası vatandaşların konut kredisine akın etmeleri ve kira öder gibi ev sahibi olmak istemelerinin olduğunu unutmamak gerekir. Evi olmayan her kişinin, özellikle bayanların en büyük hayali bir ev sahibi olmaktır. Ancak güzel hayallerle başlayan bu hikayeler kimi zaman mutsuz sonla da bitebilmekte, ödenmeyen konut kredisi nedeniyle sıkıntılı günler yaşanabilmektedir. Bu yazımızda konut kredisi zamanında ödenmezse ne olur? konusuna değinmeye çalışacak ve bu konuda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Taksit Günü Ödeme Saat Kaça Kadar?

İster konut kredisi olsun isterse başka bir kredi türü olsun; kredi çeken kişi ile krediyi veren banka arasında bir sözleşme yapılmakta ve bu sözleşmede aylık taksitlerin ayın kaçında ödeneceği net bir şekilde belirlenmektedir. Ödeme günü gece saat 00:00 ‘a ilgili taksitin ödenmemesi halinde ise; kişi taksitini geciktirmiş olacak ve bu da kredi notunu etkileyecektir. Kredinin tamamen ödenmemesi durumlarında ise yasal süreç başlayacaktır.

3 Ay Ödenmeyen Kredi Borcu Ne Olur?

Konut kredilerinde yasal sürecin başlaması için belirlenen süre 90 gündür. 90 gün boyunca kredisini ödemeyen tüketiciler hakkında banka tarafından ihtarname düzenlenerek kredi borcunun ödenmesi, borcun ödenmemesi halinde yasal sürecin başlayacağına dair son defa bir uyarı yapılacaktır. İhtarnamenin kredi borçlusuna ulaştığı günden itibaren 7 gün içerisinde halen borç ödenmiyorsa artık borçlunun muhatabı banka görevlileri yerine avukatlar olacaktır.

Bu süre zarfında ödenmeyen borç için banka avukatları icra takibi başlatacaktır. Zaten krediyi verirken satın aldığınız evin üzerine ipotek koyan banka artık bu kartını açacak ve evinize haciz koyacaktır. Bankaların konut kredisi verirken neden ipotek  istediği sorusunun cevabı ise az önceki cümlede gizlidir. Yani banka zaten bizlere konut kredisi verirken aldığımız konuta ipotek koyarak alacağını garanti altına almaktadır.

İcra işlemlerinin başlamasına müteakip; ilgili icra dairesinden de tarafımıza bir ödeme emri gönderilerek, borcun ödenmesi istenecektir. Bu ödeme emrinin tebliğinden 7 gün sonra halen borçlu borcunu ödemiyorsa; banka avukatları ” Rehnin Paraya Çevrilmesi Yoluyla Takip “ adı altındaki icra yöntemiyle evinizin satışını isteyecektir. Evin satılması talebi İcra Müdürlüğü tarafından uygun görülecek ve evin satışı için ihale düzenlenecektir.

İcradaki Ev Nasıl Alınır?

İhale sürecinde en iyi teklifi veren kişiye ev satılacaktır. İhalenin kesinleşmesi sonrası evi satan alan kişi tarafından ödeme yapılacak, bu paradan da alacaklı olan bankanın borcu ödenecektir. Bu borcun yanı sıra icra masrafları da düşülecektir. Halen ortada bir para kalıyorsa bu durumda bu para da evin sahibine iade edilecektir. İcra masrafları, faizler eklenince maalesef asıl borca nazaran rakam biraz daha yukarılara çıkacaktır.

Dolayısıyla; konut kredisi çekmeden önce aylık taksitlerin iyi hesaplanması, ödenmeyecek borçlara girilmemesi, gerekirse vadenin uzatılarak taksit miktarının düşürülmesi daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here