Konut Kredisi Maliyeti Nasıl Hesaplanır ve Neye Göre Hesaplanır?

0
9

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı; kişinin kullandığı kredinin geri ödemelerinin toplamıdır. Bu oran ise kredi çeken kişinin toplam kredi borcundan, kullandığı kredi tutarının çıkarılması ile elde edilir. Kredi maliyet oranının yıllık bazda hesaplanması da yıllık kredi maliyet Oranı‘dır ve kredinin aylık maliyet oranının bir yıl içinde 12 ay olması nedeniyle 12 ile çarpımından elde edilir. Kredi maliyetleri içinde dosya masrafları ve faiz gibi masraflar bulunmaktadır. Kredi yıllık maliyet oranı nasıl hesaplanır?

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kredi maliyet oranının hesaplanmasında kredi çeken kişinin bankaya yapacağı tüm ödemeler katılmalıdır. Tüm maliyetler katılmadığında çok doğru olmayan sonuçlar çıkacağından sadece faiz ve dosya masrafları katılmamalıdır. Kredi türüne göre de maliyet oranları elbette değişmektedir. Konut kredisi, araç kredisi ve ihtiyaç kredisinde maliyetler farklı olmaktadır. Genel olarak değerlendirilmesi durumunda ise kredi maliyet oranının hesaplanmasında baz alınan tüm masraf ve giderler şu şekildedir.

Kaynak: https://www.kredi.gold/kredi-yillik-maliyet-orani-nedir-nasil-hesaplanir.html

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicil Affı Resmi Gazetede Yayımlandı (Ne Zaman Uygulanacak) başlıklı makalemizde kara liste affı, kredi kartı sicil affı ve kredi sicil affı resmi gazete hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here