Konut Kredisi İçin Ekspertiz Raporu Ne Anlama Geliyor

0
10

Konut kredisi faiz oranları ile ilgili genel bir düşüşün beklendiği konut kredisi piyasasında her geçen gün rağbet artmaya devam ediyor. Ancak konuya yabancı olan tüketicilerin konut kredisi ile ilgili bilinmesi gereken hususlardan birisi olan ekspertiz raporu ile ilgili çok fazla bir bilgisi yok. Bu yazımızda konut kredisi için ekspertiz raporu ne anlama geliyor sizlere kısaca anlatacağız.

Ekspertiz raporuna geçmeden önce konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımızın bilmesi gereken bir şey var, o da; satın alacakları konutun fiyatının tamamı için konut kredisi çıkmayacağı. Ne kadar çıkacak sorusunu sorduğumuzda ise; işte bu durumda ekspertiz raporu devreye giriyor. Konut kredisi ekspertiz raporunda belirtilen değerin % 80 ‘ine kadar kredilendirme yapılabilmektedir. Bu üst sınır olup, bankalar bu sınırı daha da aşağılara çekebilmektedir. Ama genel itibariyle bu oran % 70 ‘lerin altına pek düşmemektedir. Şimdi ekspertiz raporundan bahsedebiliriz.

Ekspertiz Raporunu Kim Düzenler Ne Anlama Gelir

Ekspertiz raporu dediğimiz rapor, banka tarafından görevlendirilen eksperler tarafından düzenlenmektedir. Bu kişilerin uzmanlık alanı emlak değerleme üzerine olup, düzenledikleri ekspertiz raporunda da; konut kredisi ile alınmak istenen konutun değerini bankaya bildirmektedir. Genel itibariyle konut satın alınacağı fiyat ile eksper değerleri arasında çok fazla bir uçurum fark çıkmamaktadır. Ancak kötüye kullanım var ise; 100 bin TL ‘lik ev sırf fazla kredi alabilmek için satışta 200 bin TL olarak gösteriliyorsa, böyle suiistimallerin önüne geçmek için eksperler görevlendirilmekte ve rapor istenmektedir.

Eksper Raporuna Göre Kredi Miktarı

Şu anda bankalar tarafından verilebilen en fazla konut kredisi finansmanı % 80 ile sınırlanmış durumda. Bu % 80 ‘lik finansman ise ekspertiz raporu ile evin belirlendikten sonra devreye giriyor ve kişinin ne kadar kredi çekebileceği buna göre belirleniyor.

Evin Değeri Neye Görev Belirlenir

Aslına bakıldığında; eksperler tarafından herhangi bir emlağın değerinin tespiti aşamasında çok fazla kriter ele alınıyor. Bunlardan en önemlilerinden birkaç tanesini sayacak olursak; konutun bulunduğu muhit, bulunduğu kat, cephesi, manzarası, yaşı, iç dizaynı, dış dizaynı, izolasyon durumu, özellikleri, vs. gibi daha birçok kriteri sayabiliriz. Tüm bunları bir araya getiren eksperler en sonunda da eve bir değer biçerek raporlarını düzenlemiş oluyorlar.

İtiraz Edilebilir mi

Eğer eksperin, satın almak istediğiniz eve çok düşük bir değer biçtiğini düşünüyorsanız, tabii ki bu konuda bankaya müracaatta bulunabilirsiniz. Hatta hatta eksper ile görüşme durumunuz var ise; durumu uygun bir şekilde kendisine de aktarabilirsiniz.

Başka Eksper İstenilebilir mi

Böyle bir talebiniz olması halinde banka tarafından belki kabul edilecektir ancak bunun sonucunda tekrar bir ekspertiz ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu da tekrar 700 – 800 TL civarında ekstra bir ücret ödemeniz anlamına gelecektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için en güzeli ilk eksperle işinizi halletmek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here