Konut Kredisi Çekmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

0
7

Vatandaşlarımızın çoğu konut kredisini sadece kira öder gibi ev sahibi olmak üzerine kurulu bir sistem olarak görüyor. Maalesef ayrıntılar konusunda yeterli bilgiye sahip olmayanlar da var. Ancak konut kredisi çekmeden önce bu konudaki bazı ayrıntıları bilmek artı olarak hanemize yazılırken, belki de daha ucuza kredi çekmemizi bile sağlayabilecektir. Şimdi bu yazımızda konut kredisi çekmeden önce bilinmesi gerekenlere birlikte bir göz atalım.

Doğru Karşılaştırma Yapılması

Bankaların konut kredisi tekliflerini değerlendirirken doğru bir şekilde karşılaştırma yapmak gerekiyor. Faiz oranı, toplam maliyet oranı, toplam faiz ödemesi, masraf kalemleri, sigorta oranları, toplam maliyet, vs. gibi tüm hususları en ince ayrıntısına kadar kontrol etmek gerekiyor. Ama nihayetinde bizler için en önemli belirleyici unsurun kredi toplam geri ödeme miktarı olması gerekiyor. Yani aldığımız paraya karşılık olarak geriye ne kadar ödeyeceğiz buna bakmak gerekiyor. Bu kriter üzerinden yapacağımız tercihler daha doğru bir karar vermemizi sağlayacaktır. Çünkü bankalar bazen faiz oranlarını düşürürken ekstra masraflar ile hesabı daha da şişirebiliyorlar. Dolayısıyla toplam geri ödeme miktarına bakarak böyle hesap oyunlarına da kanmamış oluruz.

Konut Kredisi Finansman Oranı

Yine vatandaş tarafından karıştırılan konulardan birisi olan konu de evin ne kadarına kredi çıkacağıdır. Bu oranın üst tavanı devlet tarafından belirlenmektedir. Yakın zaman önce % 75 olarak belirlenen bu oran, yeni bir çalışma sonrasında yine % 80 ‘e çıkarılmıştır. Ancak bankaların büyük bir bölümü % 75 rakamında devam etmektedir. % 80 olarak belirleyenler de vardır. Bir örnek verecek olursak; 200 bin TL değerindeki konut için çekilebilecek en fazla konut kredisi miktarı % 80 ‘i yani 160 bin TL olacaktır. Konutun değeri ise; bankalar tarafından görevlendirilen eksperler tarafından belirlenmekte olup, eksper görevlileri konutun değerinin belirlenmesi konusunda gerekli çalışmaları yapıp bir rapor halinde bankaya teslim etmektedir. Bu nedenle ekspertiz değeri de önem arz etmektedir.

Ekspertiz Değeri

Eğer bir konut alınacaksa ve bu konut satın alınırken konut kredisi kullanılacaksa; kredi sürecinde en önemli hususlardan birisi de ekspertiz raporudur. Çünkü bankanın satın alınacak konut için verebileceği maksimum kredi miktarı bu raporda belirtilen konut değeri üzerinden hesaplanacaktır. Bankalar bu iş ile ilgili olarak; emlak değerleme konusunda uzman kişilerden oluşan ekiplerini görevlendirmekte, bu ekspertiz hizmetine karşılık olarak konut kredisi çekecek kişilerden ekspertiz ücreti adı altında bir ücrette almaktadır. Eksperler; evin ekspertiz değerini belirlerken emlakın bulunduğu mıntıka, büyüklük, cephe, manzara, kaçıncı kat olduğu gibi birçok belirleyici kriter vardır.

Masraflar

Konut kredisi çekerken alınan masraflara baktığımızda; kredi dosya masrafı, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti olduğunu görmekteyiz. Kredi dosya masrafı genelde çoğu bankada % 0,5 oranında uygulanmakta, ekspertiz ücret ve ipotek tesis ücreti ise bankadan bankaya değişmektedir. Konut kredisi çekmeden önce masraflar ile ilgili olarak da  bankalar arası iyi bir kıyaslama yapmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicil Affı Resmi Gazetede Yayımlandı (Ne Zaman Uygulanacak) başlıklı makalemizde kara liste affı, kredi kartı sicil affı ve kredi sicil affı resmi gazete hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here