Konut Kredisi Çekerken Eşin Rızasını Almak Zorunlu

0
7
EFT Saatleri

Konut kredisi çekmeyi düşünen kişilerin çoğunun atladığı biri nokta vardır. O da konut kredisi  çekerken eşin rızasını almak zorunluluğudur. Aslına bakıldığında belki size bu durum çok mantıksız gelebilir ancak Yargıtay tarafından alınan bir karar ile birlikte artık bankalar kesinlikle aile konutu olacak evin, kredi ile satın alınmak istendiğinde eşlerden kredi çekecek olan hangisi ise; diğerinden bir muvafakat alınmasını da talep etmektedir. Hatta bu iş sözlü bir beyan ile kalmayacak, bu hususta diğer eşin konut kredisi çekmesine rıza gösterdiğine dair belge de imzalaması gerekecektir. Şimdi biraz daha konunun ayrıntılarına bakalım.

Aile Konutu Her İki Eşi İlgilendiriyor

Bu hususta Yargıtay tarafından alınan bir kararda; banka tarafından, konut kredisi çeken bir müşterisinin borcunu ödememesi üzerine bu konutun satılışı, bu duruma da tarafların itiraz etmesi sonucunda inceleme yapılarak; konutun aile konutu olduğu, aile konutu ile ilgili hususlarda her iki eşin de rızasının aranması gerektiği, bu nedenle de söz konusu konut kredisinin ödemelerinin yapılmaması üzerine banka tarafından evin icra yoluyla satışınını iptal etmiştir. Yargıtay ‘ın kararları kesin kararlar olduğu için bu emsal bir karar teşkil etmiştir. Yargıtay ‘ın bu kararı sonrası ise bankalar konut kredisi verirken artık konut kredisi çekecek kişinin söz konusu krediyi çektiğine ve evi ipotek ettiğine dair muvafakat almaktadır.

Eş Muvafakat Vermezse

Eğer konut kredisi çekecek kişinin eşi kredi için muvafakat vermez ise; bu durumda banka kredi vermemektedir. Maalesef  bunun alternatif bir yolu yoktur. Yani kişinin ilgili konutu kredi çekerek almasının önündeki en büyük engel eşin muvafakatıdır. Kredi notu iyi de olsa, bankalara hiç borcu olmasa ve aylık geliri bile yeterli düzeyde olsa kredinin çıkması mümkün değildir.

Muvafakat Verince Sorun Ortadan Kalkıyor

Eğer krediyi çeken kişinin evli olması halinde, eşi muvafakat verirse sorun ortadan kalkacak ve banka da konut kredisini verecektir. Aslında Yargıtay böyle bir karar vererek bir anlamda, eşlerin birbirinden habersiz olarak yüklü miktarlarda borcun altına imza atmasına da engel olmuştur.

Bekarlar İçin Bir Problem Yok

Bekar kişilerin konut kredisi kullanmak istemesi halinde ise; böyle bir muvafakat aranmayacaktır. Dolayısıyla kredi notu, aylık gelir durumu ve diğer kriterlerin el vermesi halinde kredi çıkacaktır. Böylelikle kişi almak istediği konutu satın alırken muvafakat meselesi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

İpotek Olan Ev Satılabiliyor

Bankaların aslında bize 100 binlerce TL parayı vermesinin altındaki asıl sır; eve koyduğu ipotektir. Koyacağı bu ipotekle birlikte kendi alacağını garanti altına almaktadır. Çünkü olası bir borcun ödememesi durumunda; banka kişinin herhangi bir şeyini haczetmek yerine, rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip dediğimiz icra yöntemi ile; direkt olarak evin satışını isteme hakkına sahip olacaktır. Böylelikle evi satacak, kendi alacağını da kolay bir şekilde tahsil edecektir.

Bir önceki yazımız olan Ev Alana 'Konut Hesabı' Desteği başlıklı makalemizde devlet destekli konut kredisi, konut hesabı ve konut hesabı ayrıntıları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here