Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilecek Noktalar

0
7

Devlet tarafından inşaat sektörünün büyümesi için son  birkaç aydır ciddi anlamda bir faaliyetler yürütüldüğü hepimizin bildiği bir gerçek. Bunun bir sonucu olarak konut kredisi kullanan vatandaş sayısı da paralel olarak artış gösteriyor. Bu kadar çok konut kredisi kullanan var ancak; maalesef konunun ayrıntıları konusunda bazı eksikliklerimiz bulunuyor. Bizler de bu yazımızda bu eksiklikleri gidermek adına konut kredisi çekerken dikkat edilecek noktalar ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Toplam Geri Ödeme

İster konut kredisi olsun ister ihtiyaç kredisi olsun isterse de taşı kredisi olsun hiç fark etmeksizin, bu kredilerle ilgili bir arayıştayken, kıyaslama ve hesaplama işlemleri yaparken temelde baz almamız gereken nokta toplam geri ödeme miktarının ne kadar olduğudur. Bunun sebebi ise; bankaların bazen faiz oranları üzerinden, bazen masraflar üzerinden tüketiciyi yanıltıcı bazı kampanyalar düzenlemesi sebebiyledir. Örneğin; % 0,85 faiz oranı olan bir kredinin toplam geri ödemesi bazı durumlarda % 0,89 olan bankanın konut kredisinin toplam geri ödemesinden daha yüksek çıkabilir. Dolayısıyla; en doğru analizi yapmak için toplam geri ödemeye bakmak gerekiyor.

Faiz Oranı

Toplam geri ödeme miktarından sonra ise; yine baz alacağımız ve dikkat edeceğimiz bir diğer nokta ise faiz oranları. Faiz oranlarındaki makul seviyelerdeki farklar; küçük miktarlı kredilerde biraz daha kabul edilebilirken, konut kredisi gibi çekilen kredi miktarının ve vade süresinin çok olduğu kredilerde ise ciddi anlamda farklar ortaya koyacaktır. Bu nedenle konut kredisi tercihinde bulunuyorken faiz oranlarına da dikkat kesilmeli…

Aylık Taksitlerin Miktarı

Konut kredisi çekerken vatandaşların en çok yaptığı hatalardan birisi de hem daha çabuk ödeyip bitirmek hem de daha az faiz ödemek için konut kredisinin vade süresini kısa tutmaktır. Bunun sonucunda da aylık taksitler vatandaşın belini bükecek, kredi taksitleri ödenememeye başlayacak ve evdeki huzur kaçacaktır. Bu nedenle aylık giderlerinizi iyi bir şekilde hesaplamalı ve buna göre aylık taksitler belirlemeliyiz. İleriye yönelik bazı tahminlerde bulunmalı, en kötü plana göre hareket etmeliyiz.

Masrafların Değerlendirilmesi

Konut kredisinde birçok masraf kalemi bulunmaktadır. Bunlar ipotek tesis bedeli, kredi dosya masrafı, sigortalar, ekspertiz ücretidir. Bu ücretler bankalar arasında bazen ciddi anlamda fark edebiliyor. Bu  nedenle konut kredisi kullanmadan önce bankaların bu masraflar için sizden ne kadar para talep ettiğini de en ince ayrıntısına kadar öğrenmelisiniz.

Vade Süresi

Konut kredisi çekerken önem arz eden bir diğer husus ise vade süresidir. Vade süresinin uzaması demek her yıl için ekstra bir faiz yükü altına girmeniz anlamına gelecektir. Bunun için en makul ve kısa sürede borcunuzu bitirmelisiniz. Ancak az önce de söylediğimiz üzere sırf borcu erken bitirmek amacıyla; geri ödeme planınızı oluştururken yüksek meblağlı ve ödeyemeyeceğiniz taksitlere girmenin de size yarardan çok zarar vereceğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank Peşinatsız %100 Konut Kredisi Kampanyası başlıklı makalemizde Peşinatsız Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here