Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

0
5
Kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar

Önceden bankalara olan borçlar konusunda çoğu tüketici (özellikle adına kayıtlı herhangi bir mal olmayanlar) daha geniş davranıyorken; kredi notu uygulamasının hayata geçirilmesi ile birlikte borç ödeme konusunda artık daha fazla dikkat eder hale geldi. Yine de halen borçlarını geciktiren ve ödemeyen ya da ödeyemeyen tüketiciler de halen yok değil. Ancak bu durum tabii ki kredi sicilinin bozulmasına ve kırmızı kalem yenmesine sebep olacaktır. Bu kişilerin tekrar kredi çekebilmeleri ise artık çok zor olacaktır. Kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar, bu krediyi verirken tabiri caizse kılı kırk yaracaktır.

Kırmızı Kalem Yiyen Nasıl Kredi Çekebilir?

Bu söylediğimiz de kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi çekeceği anlamına gelmemelidir. Çünkü bankaların hepsi ödenmemiş borcu nedeniyle kırmızı kalem yiyen ve bu borcunu halen ödemeyen / ödeyemeyen kişilere kredi vermemektedir. Kredi alabilme ihtimali ilk önce kırmızı kalem yenilmesine neden olan borçların ödenerek kapatılmasıdır. Aksi takdirde kredi alınması kesinlikle mümkün değildir.

Kredi Sicili Bozuklara Kredi

Kırımızı kalem yiyen ancak borcunu bir şekilde ödeyip kapatmış olan kişiler ise; kredi çekebilmek için belli bir süre beklemelidir. Bu süre asgari 5 yıl olacaktır. Bu süreyi biraz daha geri çekip 3 yıla indirmek için ise; son derece düzenli bir şekilde bankalara borç ödenmesine devam edilmeli, mümkünse banka hesaplarında para bulundurulmalı, bu hesaplardan da bazı otomatik ödeme talimatları verilmelidir. Halen kredi kartınız var ise; bu kredi kartı üzerinden alışverişleri yapmalı ve son ödeme tarihini geçirmeden tüm kredi kartı borcu ( asgari tutar değil tamamı ) ödenmelidir. Bu şekilde belirli bir süre devam edildikten sonra 5 yıldan daha kısa zamanda bankalardan tekrar kredi alınabiliyor hale gelinebilir. Bu süre zarfında arada kredi notunuzu kontrol edebilirsiniz.

Kara Liste’de Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar; daha çok kredi konusunda esnek davranan bankalardır. Bunlara örnek olarak QNB Finansbank ve Denizbank ile ING Bank ‘ı sayabiliriz. Kamu bankaları ise bu konuda daha titiz davranmaktadır. Dolayısıyla kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar kategorisine girmeyeceklerdir.

Kredi başvurusu yapmanın gayet kolay olduğu günümüzde; kırmızı kalem yiyenlerin yapacağı şey, tüm bankalara kredi için müracaat etmek olacak, olumlu dönüş yapan bankadan da kredi alımı konusunda gerekli işlemleri başlatmak olacaktır. Kolay kredi başvurusu için ister bankaların resmi internet siteleri üzerinden ” KREDİ BAŞVURU ” bölümünde müracaatta bulunabilir, isterseniz de SMS ile kredi başvurusu alan bankalara cep telefonunuzdan kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Kredi başvurusu yaparken eğer yanınızda bir kefiliniz olursa kredi almanız daha da kolaylaşacaktır. Ancak bu durumda kefilinizin kredi notunun da iyi olması gerekecektir. Yine durumunuzu iyileştirecek bir husus ta; adınıza kayıtlı olan araç, ev ya da arsa var ise bunları ipotek ettirmek olacaktır. Bu durumda birçok bankadan kredi alma ihtimaliniz vardır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here