Kefilsiz Masrafsız Kredi Veren Bankalar

0
7

Kefilsiz Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Kredi ürünlerinden yararlanırken daha önceden insanlara dayatılan masrafları geri alma yolu yakın zamanda mümkün hale getirilmişti. Müşterilere çıkartılan çok çeşitli masraflar (operasyon masrafı, tahsis masrafı, teslim masrafı, mesaj gönderme komisyonu, komisyon ücreti, devre sonu operasyon ve bankacılık hizmet masrafı, operasyon komisyon masrafı gibi) her ne hikmet ise henüz yeni anlaşılmış olacak!

Bu masraflar daha sonrasında iade yoluna gidilmeye başlandı. Borçlar kanununa göre, zaman aşım süresi kısıtlaması olan 10 yıldan önceki iadeler ise taraflara bundan sonra geri ödenmeyecek. Konumuza girmeden önce böyle bir giriş yapmamın amacı, zaten elindekini avucundakini kredi geri ödemelerine ayıran dar gelirlinin bu hususta olduğundan daha bilinçli olmasını sağlamaktı.

Pekala kefilsiz belgesiz masrafsız kredi veren bankalar var mıdır? Gelir belgesi kredi verilirken bankalarca istenen temel evraklardandır diyebilirim. Konu başlığımıza da uygun açıklama yapmam gerekirse; gelir vergisi olmayan, daha ziyade sürekli bir işte çalışmayarak da kredi olanaklarından yararlanılır mı?

Bankaların kredi verirken ve bu limitin azami sınırını hesaplarken kişilerin gelir vergisini baz aldığı bilinmektedir. Fakat sabit bir iş sürdüremeyen kişilerin kredi olanaklarının tamamından yararlanamasa bile bunun bir bölümünden yararlanabilir mi diye merak edilen bu hadiseyi biraz daha açmak isterim.

Gelirlerini belgeleyemeyenler için bankaların çeşitli zamanlarda çıkardığı belgesiz kredi olanaklarından yararlanmanız mümkün. Bu bahsettiğim ayrıcalık sayesinde gelir belgeniz de olmadan başvuru yapabileceksiniz. Merak edilen diğer bir husus da, kefilsiz kredi veren bankaların olup olmadığı ile ilgili. Zira bankaların paralarını emniyete almak için başvurduğu yöntemlerden biri de kefil gösterilmesi zorunluluğudur. Bu noktada kredi ürünlerinden yararlanmak isteyenlerin daha şanslı olduklarını söylemek mümkün.

Günümüzde bankaların önemli bir kısmı kefil arama zorunluluğunu kaldırmış durumda. Bankaların bu duruma getirdiği çözüm ise, müşterilerinin özgeçmişlerini kısaca değerlendirmektir. Kredi risk analizi denilen bu soruşturma kapsamında kişilere çıkacak kredi, bankaların aldıkları kabul edilebilir riske riayet ettiklerini açıkça gösterir. Bu kredi risk analizleri kapsamında kimi zaman konut kredileri talebinde dahi kefil şartı aranmaz. Günümüzde bankalar giderek bu durumda daha da esnek davranabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here