Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

0
6
Kara Listede nasıl çıkılır?

Olumsuz yönde yapılan her türlü bankacılık işlemlerinin sonucunda insan karşısına çıkan en kötü işlemlerden birisi merkez bankasının uygulamış olduğu kara listedir. Adı üstünde olan kara listede yer alan kişiler yapacakları her türlü finansman desteği almak üzere olacak kredi başvurularında mali değerleri her ne kadar iyi olsa da, kara listede yer almaktan ötürü maalesef ki kredi alamayacaktır. Sadece kredi değil bir çok alanlarda olumsuz etki getiren kara listeye giren kişilerin tamamen banka şartlarına uyum sağlamadığı ve ödeme konusunda bankayı sürekli sekteye uğrattığı da görülen bir gerçektir.

Kara Listeye Nasıl Girilir? Hangi Sebepler Kara Listeye Girmemize Sebep Olur?

Kara listeye girmenin birden çok sebepleri olsa da, bu konuda ki en önemli sebeplerden birisi ödemelerden ibarettir. Banka şartlarına uyum sağlamayan ve bankacılık işlemlerine sürekli aykırı davranan kişiler doğal olarak bankaya güven vermemeleri sonucunda direk kara listeye alınmaktadır. Peki, bahsi geçen kara listenin önemi nedir? Ne için Yapılır? Olan soruya detaylı bir şekilde cevap verelim.

Banka söz konusu olan herhangi bir ürünü kişiye sağlarken, karşılığında uyması gereken ve bilmesi gereken her türlü kapsamları içeren bir sözleşmeye imza attırmaktadır. İlgili sözleşmede ki en önemli husus ödeme planlarından oluşmaktadır. Geç ödeme yapmak, hiç ödeme yapmamak ve buna benzer alternatiflerde bankayı sürekli sekteye uğratmak gibi seçenekler kişilerin her zaman olumsuz olmasına neden olmaktadır. Bu sebeple banka kişiden gerekli olan güveni alamadığından ötürü, kişinin kara listeye girerek uzun bir zaman çerçevesinde bankacılık işlemleri yapmamasına neden olmaktadır.

Kara listeye giren kişiler güvenli olmayan kişiler olarak algılanacaktır. Bu sebeple bu kişilerden hiç kimse ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi alternatiflerden kesinlikle yararlanamazlar. Kanunen kişinin her ne kadar iyi bir mali geliri de olsa bu sorun belli bir süreye kadar çözülmeyecektir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerek

Herkesin ana amacı bu sorunun cevabıdır. Ki verilen bilgilere uyum sağlanması sonucunda kara listeden ayrılmak ve çıkmak son derece mümkün olacaktır. Bu sebeple kara listeden çıkmak isteyen kişilerin yapması gereken prosedürler aşağıda yer almaktadır.

  • Tüm borçları ödemek
  • Kullanılmayan tüm hesapları kapattırmak
  • Kredi kartı sayısını azaltmak ve mümkünse tamamını kapattırmak
  • Asgari ücretle ödeme yapmaktan kaçınmak
  • Yasal takip süreci olan 3 aylık döneme kadar tüm tutarları ödemek
  • Kara liste sonrasında en az 3 yıl bankaya herhangi bir başvuru yapmamak
  • Sms ile bankacılık işlemi yapmamak

Yukarıda sayılı olan işlemlere uyan her bir kişi, kara listeden çıkmak üzere ön hazırlığını yapmış olarak sayılacaktır. Bu sebeple bu kişilerin kara listeden çıkma konusunda ki en kısa süre 3 yıl’dır. Bu süreye uymayan kişiler doğal olarak süreçlerin uzamasına mani olacak ve bu durumlardan bir türlü kurtulamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here