Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

0
6
Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bildiğimiz üzere; bankalara olan borçlarını belirli süre ödemeyen kişiler T.C. Merkez Bankası ‘na bildirilerek kara listeye alınmaktadır. Bu listeye giren kişiler ise; bankalara olan bu borçlarını ödemeden bir daha bankalardan kredi çekememektedir. Bu borcu ödeseler dahi tekrar kredi çekebiliyor hale gelmeleri için biraz zaman geçmesi gerekmektedir. Kara listedekilere kredi veren bankalar, kredi vermeden önce bu kişinin borç ödeme alışkanlığının düzelip düzelmediği yönünde inceleme de yapmaktadır. Bu yazımızda kara liste konusu üzerine konuşarak; kara listedekilere kredi veren bankalar ile ilgili paylaşımda bulunacak ve bunun yöntemleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Bankaya olan borcunu 3 ay ( 90 gün ) boyunca hiçbir şekilde ödemeyen bir kişi; banka tarafından ihtarname ile son kez uyarılacaktır. Bu ihtarnamede 7 gün içerisinde borcun ödenmesi aksi takdirde icra kanalıyla alacağın tahsil edileceği uyarısı yer alacaktır. Eğer borçlu kişi halen borcunu ödemiyorsa bu durumda ilgili banka bu durumu T.C. Merkez Bankası ‘na bildirecektir. T.C. Merkez Bankası da bu kişiyi kara listeye dahil edecektir. Bunun sonucunda da bu kişiye bankaların kapıları kapanmış olmaktadır.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere; kara listeye giren kişiler, kara listeye düşmeye neden olan banka borçlarını kapatmadıkları sürece bankalardan kredi alamayacaktır. Borcunu ödeseler bile kredi almaları belli bir süreç alacaktır. Ancak yine de bu işi kolaylaştıracak bazı yöntemler vardır.

Esnek Bankaları Tercih Edin

Kredi verme konusunda daha yumuşak kuralları olan bankaları tercih etmek işimizi kolaylaştıracaktır. Kara listede olanlara kredi veren bankalara örnek olarak; piyasa şartlarına göre kuralları daha yumuşak olan ING Bank, QNB Finansbank ve Denizbank gibi bankaları söyleyebiliriz. Kredi başvurularınızda bu bankaları tercih edebilirsiniz.

Kefil Bulun

Kefil bulmak işinizi en çok kolaylaştıracak yöntemlerden birisidir. Ancak kefilinizin de sizin gibi kara listede olması hiçbir işe yaramayacaktır, bunun aksine kredi notu iyi durumda olan bir kefil bulmanız gerekecektir. Banka kefil olması halinde biraz daha yumuşayacaktır.

Adına Kayıtlı Arsa, Ev, Araba Olanlar Daha Şanslı

Eğer adınıza kayıtlı bir arsa, ev ya da arabanız varsa; bu durumda yine bankadan kredi alma ihtimaliniz daha da yükselecektir. Bu mallar üzerine ipotek koydurmak suretiyle kredi çekebiliyor olacaksınız. Hele hele bu malınızın rayiç bedeli de yüksek değerdeyse o zaman işiniz hepten kolaylaştı demektir. Örneğin; değeri 200 bin TL olan bir dairenizi ipotek ettirerek 50 bin TL kredi çekmeniz çok kolaylaşacaktır. Hatta böyle bir tablo ile istediğiniz bankaya müracaat etmeyi de deneyebilirsiniz.

Tüm Bankaları Deneyin

Hangi bankanın ne zaman nasıl davranacağını kestirmek kimi zaman zor olabiliyor. Bu nedenle tüm bankalardan teklif alın ve kredi başvurusu yapın. Olumlu sonuçlananla birebir görüşerek kredinizi alın. Kredi başvurusu yapmak için de bankaları tek tek gezmenize gerek yok, internet ve SMS ile kredi başvurusu yapma yoluna gidebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here