Kamu Gelirleri Nelerdir

0
6

Türk milleti olarak esnafından, memuruna, çalışanından, KOBİ ‘sine varana kadar hepimizin dert yandığı bir mesele var ki o da yüksek vergi oranları. Evet belki dünyanın farklı ülkelerinide de vergi miktarları yüksek ancak özellikle bazı hususlarda çok fazla vergi ödediğimizi belirtmek gerekiyor. Devletin gerek bu tarzda vergi, aidat gibi ve gerekse de bünyesindeki kurumlardan sağladığı gelirlere ise kamu gelirleri deniliyor. Şimdi sizlere kamu gelirleri nelerdir, devletin kasasına nerelerden para giriyor kısaca aktarmaya çalışalım.

Devletin kamu gelirlerine isim isim bakacak olursak; Vergi, Resim, Harç, Şerefiye, Parafiskal Gelir, Borçlanma, Mülk Ve Teşebbüs Gelirleri ve Para Cezaları olduğunu görmekteyiz. Bunlardan en önemlilerini biraz daha yakından inceleyelim.

Vergi

Vergi diyince ülkemiz bu konuda diğer ülkelere eğitim verebilecek kapasiteye sahiptir diyebiliriz. Çok ilginç vergi isimlerimiz bulunuyor. Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, vs. Gibi vergiler hepimizin malumu. Devletin en büyük gelirleri arasında ise vergi gelirleri bulunuyor. Örneğin; Akaryakıtın ülkemize girişindeki fiyatı ile son tüketici ile buluşması noktasındaki fiyatı arasında çok korkunç bir fark bulunuyor. Bu aradaki fark vergilerden kaynaklanıyor. Yine vergi konusunda bir diğer örnek ise; ülkemizde 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan deprem sonrasında hayata geçirilen bazı ekonomik uygulamalar ile birlikte getirilen ÖTV ‘dir. Her ne kadar depremin üzerinden yaklaşık 18 yıl geçmiş de olsa, bu vergi halen alınmaya devam etmektedir ve bir çok noktada da karşımıza çıkmaktadır.

Harç

Harçlar her yıl Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte belirlenerek kamu oyu ile paylaşılan ve Resmi Gazetede tebliğname şeklinde yayımlanan, devlet dairelerinde yapılan işlemler için alınan ödemelerdir. Bu harçların bazıları nisbi olarak yani yüzdeli olarak alındığı için kimi zaman çok yüksek miktarlara tekabül edebilmektedir. Adliyeler, vergi daireleri, vs. Gibi yerlerde harç alınmaktadır.

Mülk ve Teşebbüs Gelirleri

Devlete ait mülk miktarı takdir edeceğiniz üzere oldukça fazladır. Özellikle bunlardan bazıları yer, konum olarak çok özel değere sahiptir. Bazı durumlarda bu yerlerin satışı ya da kiralanması gibi durumlar da söz konusu  olabilmektedir. Aynı şekilde mülklerin yanı sıra devlete ait olan işletmeler de bulunmaktadır. Bu işletmelerin gelirlerinin yanı sıra zamanla özelleştirilebilmeleri yani satılabilmeleri de söz konusudur.

Para Cezaları

Devlet tarafından belirlenmiş olan kanuni kurallara uymayan kişiler ile ilgili olarak devlet bazı durumlarda hapis cezası verebileceği gibi para cezası da verebilmektedir. Para cezalarına örnek olarak; adli para cezaları, trafik cezaları, idari para cezaları, Kabahatler Kanuna göre uygulanan cezalar, vs. Gibi cezaları örnek gösterebiliriz. Adli merciiler tarafından verilen bazı hapis cezaları, kişinin durumu değerlendirilerek, uygun görülmesi halinde para cezasına da çevrilebilmektedir. Bu haliyle para cezasına çevrilen adli cezalar da devletin ayrıca sağlamış olduğu kamu gelirleri arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here