İTO Tescil Sorgulama

Artık internet üzerinden yapamadığımız işlemlerin sayısı her geçen azalıyor. Bu konuda devletimizin dijital platformlara olan ilgisinin her geçen gün artıyor olması, bu konuda ciddi anlamda projeleri hayata geçirmesi sayesinde bürokratik işlemlerimiz de çok kolay hale gelmiştir. Bununla birlikte ticari işletmeleri ilgilendiren MERSİS sisteminin hayata geçmesi ile birlikte gerek Ticaret Sicil Müdürlüklerinin gerek Ticaret Odalarının iş yükü de azalmıştır. İş yükünün azalması ile birlikte kazanılan zamanla birlikte yeni bir çok projenin ortaya konulmasında da imkan sağlamıştır. Bu yazımızda sizlere İTO tescil işlemleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

İTO Kimdir, Ne İş Yapar ?

İTO; İstanbul Ticaret Odası ‘nın kısaltılmış halidir. 1882 yılında kurulmuş ve bu tarihten bu yana İstanbul ilinin ticaretine ve dolayısıyla ülkemiz ticaretine yön veren önemli kuruluşlarında başında gelmektedir. Bilindiği üzere bir ticari işletmenin faaliyete geçebilmesi için tescil işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. İTO ‘da kurmuş olduğu online platform sayesinde tescil işlemlerinin büyük bir bölümünün online olarak yapılmasına imkan vermektedir. Peki İTO tescil işlemi nasıl yapılır izah edelim.

İTO Tescil İşlemi Nasıl Yapılır ?

İTO ‘ya Başvurmadan Önce Yapılması Gerekenler

Öncelikle İTO tescil işlemini online olarak yapabilmek için MERSİS sistemine kayıt olunması gerekmektedir. MERSİS sistemine kayıt olmak için yapmanız gereken ise; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın kurumsal web sitesine giriş yapıp, buradan MERSİS kayıt bölümüne girmektir. Daha kolay ulaşabilmeniz için sizlere direkt MERSİS kayıt işlemi nereden yapılır link verelim; http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%C4%B1c%C4%B1Kay%C4%B1t.aspx Bu linkteki ilgili yerleri doldurduktan ve kayıt işleminizi tamamladıktan sonra MERSİS sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

MERSİS sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla; 1. MERSİS, 2. TESCİL BAŞVURU ve 3. Basamak olarak KURULUŞ işlemleri şeklinde sırasıyla ilerledikten sonra kuruluş işlemini başlatmamız gerekmektedir. Tüzel kişilikler için ana sözleşme metni, gerçek kişiler için ise taahhütname metni oluşturulmalı, daha sonra da talep numarasının alınması gerekmektedir. İktisadi işletme ile şube açılışında ise işlem biraz daha farklıdır. Bunun için öncelikle bir karar alınması ve bu kararın da Noterde tasdik ettirilmesi gerekmektedir. Daha sonra yine MERSİS üzerinden açılış ile ilgili başvuru yapılır ve kararda alınan bilgiler sisteme işlenerek taahhütname oluşturulmasına müteakiben yine talep numarası alınır.

Talep numarası aldıktan sonra bu numara ile birlikte Notere gidilir ve Noter tarafından MERSİS üzerinden ana sözleşmenin dökümü alınır. Ana sözleşmede bulunan imzaların tasdik edilmesi suretiyle İTO tescil işlemimizin ilk etabını tamamlamış oluruz

İTO Tescil İşleminde İTO ‘daki Aşamalar

Noterdeki işlemlerimizi tamamladıktan sonra; İTO tarafından talep edilen belgeleri tamamlayıp, MERSİS işlem talep numaramızla birlikte ile Kadıköy, Perpa veya Giyimkent ‘te bulunan İTO hizmet birimlerinden size en yakın olanına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Okurlarımız için bu hizmet birimlerinin adresini de paylaşalım;

İTO Kadıköy Hizmet Birimi; Hasanpaşa Eğitim Mah. Kasap İsmail Sok. Sadıkoğlu Plaza No.5 Kadıköy adresinde,

İTO Perpa Hizmet Birimi, Perpa İş Merkezi B Blok Kat. 13 No.2269–2270 Okmeydanı adresinde,

İTO Giyimkent Hizmet Birimi ise; Oruç Reis Mah. Giyimkent Sitesi 12.Sok. No.82 Esenler adresinde faaliyet göstermektedir.

İTO Tescil İşleminde Gerekli Belgeler

Şahıs şirketleri için İTO tescil işleminde gerekli belgeler; dilekçe, tescil (unvan) talepnamesi, oda kayıt beyannamesi, vergi levhası fotokopisi, yabancı uyruklu ise tercüme edilmiş ve noter onayı olacak şekilde pasaportun fotokopisidir.

Limited şirketler için İTO tescil işleminde gerekli belgeler; dilekçe, kuruluş bildirim formu, yabancı uyruklu ise tercüme edilmiş ve noter onayı olacak şekilde pasaportun fotokopisi, 3 suret ana sözleşme (bir suret ıslak imzalı olmalı ayrıca MERSİS üzerinden alınmış ve noter onaylı olmalı), 2 suret müdürlerin imza beyannamesi, kurucular beyanı (kurucular tarafından imzalı olmalı), müdürlerden ortak olmayanlar için noter onaylı görevi kabul ettiğine ilişkin belge, sermayenin 4/10.000 ‘ünün yatırıldığına ilişkin kaşe ve imzalı banka dekontu, oda kayıt beyannamesi, ayni sermaye ile ilgili hazırlanan değerlemeye konu bilirkişi raporu, mahkeme tarafından bilirkişilerin görevlendirilmesine ilişkin belgelerin aslı ya da onaylı suretleridir.

Anonim şirketler için İTO tescil işleminde gerekli belgeler; dilekçe, kuruluş bildirim formu, yabancı uyruklu ise tercüme edilmiş ve noter onayı olacak şekilde pasaportun fotokopisi, 3 suret ana sözleşme (bir suret ıslak imzalı olmalı ayrıca MERSİS üzerinden alınmış ve noter onaylı olmalı), 2 suret yetkililerin imza beyannamesi, kurucular beyanı (kurucular tarafından imzalı olmalı), sermayenin 4/10.000 ‘ünün yatırıldığına ilişkin kaşeli ve imzalı banka dekontu, banka mektubu, oda kayıt beyannamesi, ayni sermaye ile ilgili hazırlanan değerlemeye konu bilirkişi raporu, mahkeme tarafından bilirkişilerin görevlendirilmesine ilişkin belgelerin aslı ya da onaylı suretleridir.

Ayrıca diğer şirket türleri için de http://www.ito.org.tr/wps/portal/tescil-ilan-kurulus?initView=true adresine girerek buradan kurmak istediğiniz şirketle alakalı belgelerin listesine ulaşabilirsiniz.

Gerekli belgeler ile birlikte İTO ‘ya müracaatınız sonrasında tescil işlemleriniz tamamlanacaktır. Bundan sonraki aşama ise tescil işleminizin onaylanması olacaktır.

İTO Tescil Sorgulama

Tescil işlemlerinizin onaylanıp onaylanmadığını isterseniz İTO hizmet birimlerinden herhangi birisine giderek yapabilirsiniz. Ancak İTO bu konudaki işlemleri de kolaylaştırmak adına web sitesi www.ito.org.tr adresindeki İTO Tescil Başvuru Sonucu Sorgulama sekmesinden online olarak sorgulamanıza imkan sağlamaktadır. Okuyucularımızın daha kolay ulaşabilmesi için direkt olarak link verelim. http://www.ito.org.tr/wps/portal/tescil-islemleri/bno linkine tıkladığınız direkt olarak İTO Tescil Başvuru Sonucu Sorgulama ekranına yönlendirileceksiniz.

MERSİS sistemi yeni bir sistem olduğu için çoğu ticaret erbâbının ve özelikle ticaret hayatına yeni atılacakların bu konuda çok şey bilmemesi gayet normaldir. Bu  konuda ister herhangi bir mali müşavire danışabilir isterseniz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Çağrı Merkezini 444 84 82  nolu telefon üzerinden arayarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Mersis No Nereden Alınır? başlıklı makalemizde mersis, mersis no nasıl alınır ve mersis no nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın