İTO Firma Sorgulama Nasıl Yapılır?

E – Devlet uygulamalarının ve kamu işleyişine konu bir çok hizmetin elektronik platformlar vasıtasıyla görülmesi çok ciddi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir meseledir. Bu uygulamaların gerek vatandaşa ve gerekse devlete sağlamış olduğu avantajları saymakla bitiremeyiz. En basit olarak bir örnek verecek olursak; gereksiz bürokrasi vatandaşı yorduğundan dolayı, vatandaşı bazı yükümlülüklerini zamanında yerine getirmez ya da hiç getirmez, ancak bu yükümlülüğün yerine getirilmesini devlet kolaylaştırırsa vatandaş bundan kaçmayacaktır. Devletimiz de bu konunun önemini kavramış olacak ki; her geçen gün yeni bir proje ile karşımıza çıkıyor, pilot bölgeler seçiyor ve uygulamaya başlıyor. Bu projelerin hepsi birbirinde kıymetli olmakla birlikte; son dönemde ticari işletme sahiplerine, mali müşavirlere, tüzel kişiliklere sağladığı imkan ve kolaylıklar sayesinde derin bir nefes aldıran MERSİS sistemi her geçen beğeni toplamaya devam etmektedir. MERSİS sisteminin hayata geçmesi ve kullanıcılarla bilgi paylaşımında bulunmaya başlaması ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ de çeşitli online hizmetler vermeye başlamıştır.

Ülkemizin en eski ticaret odalarından birisi de İstanbul Ticaret Odası ‘dır. 1882 yılında kurulan İTO; bugün Türkiye ‘nin ekonomisine yön veren kuruluşlardan birisidir. Yaşanan elektronik gelişmelere İTO da kayıtsız kalmamış, yaptığı çalışmalar sonucunda günümüzde birçok işlemin online olarak www.ito.org.tr adresi üzerinden yapılmasına imkan sağlamaktadır. Tamda bu konuyla alakalı olarak bugünkü yazımızda sizlere; İTO firma sorgulama nasıl yapılır konusu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İTO firma sorgulama işlemi için öncelikle yapmamız gereken; İstanbul Ticaret Odası ‘nın kurumsal resmi internet sayfası olan www.ito.org.tr adresine girmek olacaktır. Daha sonra burada hemen İTO ambleminin altında bulunan “Bilgi Bankası” bölümüne tıklayacağız. Buradan açılacak sayfada sol tarafta; “Firma Bilgileri” başlığının yanında ki artıya tıklayacak ve altında açılan menüden neye göre arama yapacaksak onu seçeceğiz. Seçtikten sonra da ilgili sekmeleri doldurup güvenlik kodunu da işledikten sonra ara butonuna basacağız. Karşımıza aradığımız firma ile ilgili bilgiler çıkacaktır.

İTO firma sorgulama işlemi; ticaret sicil numarası ile arama, oda sicil no ile arama, Nace koduna göre arama, ticaret unvanına göre arama, benzer ticaret unvanına göre arama, meslek grubu – firma türü – semt – sermaye aralığı – tescil tarihine göre arama, ortak – yönetim kurulu üyesi – gerçek kişi arama vasıtasıyla yapılabilmektedir.

Değerli okurlarımıza kolaylık olması açısından birkaç sorgulama türü için direkt olarak link verelim.

Ticaret siciline göre İTO firma sorgulama; http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/detay/?page=fb/sk/scg

Oda siciline göre İTO firma sorgulama; http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/detay/?page=fb/sk/oscg&prmPageId=BM1.1.2&initView=true

Ticaret unvanına göre İTO firma sorgulama; http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/detay/?page=fb/sk/tug&prmPageId=BM1.1.4&initView=true

Nace koduna göre İTO forma sorgulama; http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/detay/?page=fb/sk/nkg&prmPageId=BM1.1.3&initView=true

Bu linklere tıkladığınızda direkt olarak sorgulama ekranına yönlendirileceksiniz, site karşınıza geldiğinde ilgili bilgileri doldurup güvenlik kodunu yazdıktan sonra da ARA butonuna tıklanması yeterlidir. Aradığınız bilgiler karşınıza çıkacaktır.

İTO Firma Sorgulama Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın