İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir? Koşulları Nelerdir?

0
8
İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

İsteğe bağlı sigortalılık, zorunlu olarak sigortalı olması gerekmeyen yani çalışmayan kişilerin, kendi primlerini ödemek kaydıyla sosyal sigortalardan sunulan hizmetlerden yararlanmasını sağlayan sigorta sistemidir. Bu yolla işe gitmeden kendi sigorta primlerinizi ödeyerek emekli olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigortalılar çalışmadan sigortalı oldukları için yalnızca genel sağlık sigortasından yararlanır. Yani bu kişiler malullük, yaşlılık ve ölüm risklerine karşı korunmaktadırlar. Hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kolları isteğe bağlı sigortalılara uygulanmamaktadır.

Kişi kendi çalışmaları karşılığı emekli olmuş ise isteğe bağlı sigortalı olamaz. Ancak SGK’dan babasının ölümü nedeniyle ölüm aylığı almakta olan kişi isteğe bağlı sigortalı olabilir. Çünkü ölüm aylığı kişiye kendi sigortalılığı nedeniyle bağlanmamıştır.

Kimler isteğe bağlı sigortaya başvurabilir?

  • 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 Yaşından önce isteğe bağlı sigortalı olmak mümkün değildir.
  • Türkiye’de ikamet etme şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla gelir testi yaptırıp genel sağlık sigortasına prim ödememek için ikametini Türkiye’den aldırmış kişiler isteğe bağlı sigortalı olamamaktadırlar.
  • Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışmıyor olmak veya 4/a kapsamında ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamaktır. Yani bir işte çalışan kişi aynı zamanda isteğe bağlı sigortalı olamaz.
  • 30 günden az çalışan kişiler isteğe bağlı sigorta sayesinde eksik kalan günleri için isteğe bağlı sigortalı olarak ay içindeki sigortalılıklarını 30 güne tamamlayabilirler.
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar, isteğe bağlı sigortalılık sistemine başvura da bulunabilirler.

Nereye ve nasıl başvurulur?

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler, “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametlerinin bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen sigortalıların ise talep dilekçesi ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaatları yeterli olacaktır.

İsteğe bağlı sigortalılar ne kadar prim öder?

İsteğe bağlı sigortalıların en düşük prim miktarı 527 TL iken ödenebilecek en yüksek prim 3425 TL’dir. Bunun % 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12’si genel sağlık sigortası primidir.Yüksek prim ödeyen kişiler hem emekli olduklarında, hem de malul sayıldıklarında daha yüksek aylık alabilir.

İsteğe bağlı sigorta nasıl sona erer?

  • İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, primi ödenmiş son günü takip eden günden,
  • Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden,
  • Ölen sigortalının ölüm tarihinden, itibaren sona erer.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here