İstanbul Çağlayan Adliyesi Çalışma Saatleri 2019

0
8
caglayan adliyesi calisma saatleri

Ülkemizde kamu kurumlarının çalışma saatleri genel itibariyle; saat 08:30 ile saat 17:30 arası ya da saat 08:00 ile saat 17:00 arasındadır. Bu saatler o ilin Valisi tarafından değiştirilebilmektedir. Doğu illerinde bu çalışma saatleri saat 07:00 ile saat 16:00 arası ya da saat 07:30 ile saat 16:30 arası olarak da düzenlenebilmektedir. Dolayısıyla özellikle vatandaş sayısı açısından çok daha fazla kişiye hizmet veren kurumların ayrı olarak ele alınması daha doğru olacaktır. Sayı bakımından daha çok vatandaşa hizmet veren kamu kurumlarından birisi de hiç şüphe yok ki İstanbul Çağlayan Adliyesidir. Bizler de bu yazımızda sizlere İstanbul Çağlayan Adliyesi çalışma saatleri 2019 yılında kaça kadar konusunda bilgi verecek ve yine kısaca bu adliye ile ilgili önemli bilgilere yer vermeye çalışacağız.

Çalışma Saatleri Kaça Kadar

Çağlayan adliyesi saat 08:00 itibariyle mesaiye başlamaktadır. Saat 08:30 itibariyle de vatandaş kabulü başlamaktadır. Saat 12:00 ‘da öğle arasına giren Çağlayan adliyesi, saat 13:00 itibariyle tekrar mesaiye başlamakta, saat 17:00 itibariyle vatandaş kabulü sona ermekte, saat 17:30 itibariyle de mesaide gün sonu olmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonlarında ve yine resmi tatil günlerinde Çağlayan Adliyesi kapalı bulunmaktadır.

Hafta Sonu Nöbetçi Savcılık Birimi Çalışıyor

Gerek Çağlayan Adliyesinde ve gerekse de diğer tüm adliyelerde; hafta sonları ile resmi tatil günlerinde de Nöbetçi Savcılık müesseseleri çalışmaktadır. Ancak bu Nöbetçi Savcılıkların hafta sonu çalışma saatleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı belki de hiç adliyeye gelememektedir. Yine de acil bir adli durum söz konusu olduğunda; öncelikle kolluk birimlerine müracaat edilmeli, gerekli görülmesi halinde ise adliyeye müracaatta bulunmalıdır. Bu konuda vatandaşın bildiği yanlış bir husus vardır ki; o da Cumhuriyet Savcısına gidince işlemlerin farklı olacağı yönündedir. Sizin kolluk biriminize müracaat etmeniz sonrasında da; ilgili kolluk biriminin amiri, Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı ile irtibata geçecek, konuyu arz edecek ve vereceği talimatlara göre soruşturmaya devam edecektir. Yani süreç aynı şekilde işleyecektir.

Kısaca Çağlayan Adliyesi

Verilen rakamlara göre Çağlayan Adalet Sarayı; Avrupa ‘daki en büyük adalet saraylarından birisidir. Kapalı alanı toplamda 343 bin metrekaredir. Birçok sosyal alanların yanı sıra; adli birimlerin ihtiyaç duyacağı alt yapıya da sahiptir. İçerisinde 48 tane yürüyen merdiven, 93 tane asansör bulunmaktadır. Çağlayan Adliyesi Şişli ilçesinde Şişli Merkez Mahallesinde Abide-i Hürriyet Caddesinde bulunmakta olup, telefon numarası ise 0 212 375 75 75 ‘tir.

Bir önceki yazımız olan PTT Çalışma Saatleri 2019 başlıklı makalemizde açılış saatleri, kaça kadar açık ve kaçta açılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.