İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

1
11
Günlük işsizlik ödeneği

İşsizlik maaşı, çalışanların kendi istekleri dışında işsiz kalmaları durumunda, devlet tarafından verilen maddi desteğe denilmektedir. İşsizlik maaşının temel amacı, eski çalışanın yeni bir iş buluncaya kadar geçireceği süre içerisinde temel yaşam masraflarını karşılamasıdır.

İşsizlik maaşından faydalanmak için şu şartların geçerli olması gerekmektedir;

  • İş yerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanır. Böylece 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren yeni asgari ücret dolayısıyla işsizlik maaşında alt limit 509 liradan 659 liraya yükseldi. Üst limit ise 1,019 liradan 1,318 liraya çıktı.

İşsizlik maaşı alan kişi, belediye sınırları içinde kendisine verilen işi haklı bir nedene dayanmaksızın yapmayı reddederse, çalıştığı ya da yaşlılık aylığı aldığı tespit edilirse, mesleki eğitimi haklı bir neden göstermeden reddeder veya devam etmezse aldığı aylık kesilir. Bunun dışında haklı bir nedene dayanmaksızın İŞKUR tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerinde işsizlik aylıkları kesintiye uğrar.

İşsizlik maaşı için sigortalı çalışma süresi şartlarına uygun olan kişiler gerekli belgelerle birlikte İŞKUR’a başvuru yapması gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler arasında kimlik belgeniz ve işveren tarafından hazırlanan işten ayrılma bildirgesi gerekmektedir. İşveren tarafından hazırlanan belgenin 3 nüsha olması gerekmektedir. İşsizlik sigortası kişinin işsiz kaldığı günün ertesi günü başlamakta ve ay sonunda ödemesi yapılmaktadır.

İşsizlik maaşını almaya hak kazandıktan sonra kazandığınız tarihi takip eden ayın sonuna kadar ödeme işlemi yapılmaktadır. İşsizlik maaşı almak için PTT şubesine giderek başvuru yaptıktan sonra işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here