İşsizlere Kredi Veren Bankalar

0
7
İşsizlerin kredi başvurusu

Başlığımıza baktığımızda her ne kadar zor bir durum olsa da işsizlere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak bunun belli başlı bazı kuralları bulunmaktadır. Bildiğimiz üzere bir kişinin kredi çekebilmesi için ilk etapta değerlendirilen kriterlerden birisi de son 6 aya kadar sigorta priminin düzenli bir şekilde yatıp yatmadığı hususudur. Bankalar; istikrarlı bir şekilde çalışan kişilerle çalışmak, onlara kredi kartı vermek ve kredi vermek istemektedir. Yine de işsizlere bankalar kredi vermemektedir demek tam doğru olmayacaktır. Bu yazımızda bu konu üzerine biraz konuşarak, işsizlere kredi veren bankalar ve bu krediyi alabilmek için yapılması gerekenleri sizlere kısaca izah etmeye çalışacağız.

Gelir Belgesiz Kredi

Kredi başvurularında bankaların talep ettiği belgelerden birisi de aylık gelir belgesidir. Bu belgeyi ancak çalışan kişiler temin edebilecektir. Ancak kişinin maaşı dışında bir geliri var ise bunu da belgelemesi gerekecektir. Buna örnek olarak kira gelirlerini söyleyebiliriz. Bir kişi çalışmayabilir ancak aylık 10 bin TL kira geliri de olabilir. Bu durumdaki kişilerin de kredi başvurusu sırasında bankalara kira sözleşmeleri ya da kira aldıklarına dair dekontları ibraz etmeleri gerekecektir.

Şimdi tamamen işsiz olan ve herhangi bir geliri olmayan kişiler açısından durumu ele alacak olursak; bu kişiler adına bir araç, ev, arsa olması kredi alımını kolaylaştıracaktır. Kredinin miktarına göre; bu araç, ev ya da arsaya banka tarafından ipotek koyulacak ( düşük miktarlı kredilerde talep edilmeyebilir ), kredinin ödenmemesi durumunda ise banka bu mal varlıklarını satarak alacağını tahsil yoluna gidecektir. Dolayısıyla banka bu durumda kendisini garanti altına aldığı için işsiz de olsa bu kişiye kredi verme yoluna gidecektir. Ancak burada kredi meblağları biraz daha düşük kalabilecektir. Tabii ki bu tutarın belirlenmesinde; ipotek ettireceğiniz mal varlığının ne kadar değerde olduğu da önemlidir. 1 milyon TL ‘lik bir arsanız varsa bunu ipotek ettirerek çok yüksek rakamlarda krediler alabilirsiniz. Ancak 20 bin TL ‘lik aracınızı ipotek ettirerek alabileceğiniz kredi ise ister istemez bu rakama göre olacaktır.

İpotekli Kredi

İpotek ettirerek kredi çekmenin yanı sıra; işsiz kişilerin kredi çekmede kullanabileceği bir diğer yöntem de kefalettir. Yani işsizler kredi başvurusunda bulunurken kendilerine bir kefil bulmaları halinde kredi alma ihtimalleri daha da yüksek olacaktır. Tabii ki burada yine kefilin kredi notu, kredi sicili de önem arz edecektir. Hali hazırda batak durumda olan ve kara listede bulunan bir kişinin kefilliği kabul edilmeyecek ve kredi başvurusu reddedilecektir. Ancak kefilin kredi notu iyiyse, aylık geliri de yeterli seviyedeyse bankalar yine kendi alacağını bir nevi garanti altına alacağı için kredi konusunda, başvuran işsiz bile olsa daha esnek davranacaktır.

İşsizlerin kredi başvurusu konusunda; daha esnek kriterlere sahip olan QNB Finansbank, Denizbank, ING Bank gibi bankaları tercih etmeleri de kredi alma ihtimallerini biraz daha yukarıya çıkaracaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here