İş Kurana Devlet Desteği 30 Bin TL

İş Kurana Devlet Desteği 30 Bin TL

İş kurmak isteyip bir türlü kuramayan, sermayesini bir araya getirip istediği işi kurma hayalleri olanları için devlet destekli olarak 30 bin lira karşılıksız hibe desteği yapılmasına karar verildi. Elektrik, su, telefon ve internet faturası, ısıtma ve yakıt için 30 bin liraya kadar ödeme var. Girişimcinin hazırladığı iş planı uzman jüriden onay alırsa hibe 50 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Devlet, daha fazla eve iş alanı oluşturmak için teşviklerine devam ediyor. Bunlardan en önemlisi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından verilen teşvikler. Bu teşviklerden faydalanmanın ilk şartı ise devlet tarafından verilecek girişimcilik eğitimi almak. Buna göre 32 saatlik ücretsiz eğitimi kursa giderek veya bilgisayar başında alabiliyorsunuz. Eğitimi alana hibe ve faizsiz kredinin kapısı açılıyor.

Başvuru için SGK’lı çalışmamak, şirket ortağı veya sahibi olmamak gerekiyor. 32 saatlik ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini KOSGEB personelleri veriyor. Eğitimler sırasında, daha önce girişimcilik desteği ile iş kuranlar da deneyimlerini paylaşıyor. Kısacası iş kurma ve destekle ilgili her şey A’dan Z’ye bu kurslarda anlatılıyor.

Daha fazla bilgi için kosgeb.gov.tr internet adresinden ve 444 1 567 no’lu çağrı merkezini alabilirsiniz.

HİBE NASIL ALINIR?

  • İş kurmak isteyen girişimci, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne kaydolup 32 saatlik ders alması gerekmektedir.
  • Kursu tamamlayan girişimci, bir yandan şirketinin kurulum işlemlerini tamamlarken diğer yandan da iş planı hazırlıyor.
  • Hazırlanan iş planı, 3 uzmandan oluşan KOSGEB jürisi karşısında anlatıyor.
  • Hazırlanan iş planı uzman jüriden onay alması halinde, girişimci 50 bin TL’lik hibe ve 100 bin TL’lik kredi almaya hak kazanıyor.
Oylama

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2019 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 2016 Yaşlılık Aylığı, 2018 yaşlılık aylığı ne kadar ve 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın