İş Kuracağım Diyenler İçin Dikkat Edilmesi Gereken 6 Altın Kuralı

0
6

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında cazip gibi dursa da; bir iş yeri sahibi olmak ve kendini işini yapmak birçok riski de beraberinde getiriyor. Çoğu çalışan, davulun sesi uzaktan hoş gelir misali, çalıştığı mesaide harcadığı enerjiyi kendi işi için harcadığında daha çok kazanacağını düşünüyor. Aslına bakıldığında bu bir anlamda doğrudur da demek gerekiyor. Ancak bir iş yeri kurmak ve işletmek öyle kolay bir iş değil. Bazen ciddi sermayeler gerekiyor. Sermaye olsa bile bazı hususlara özellikle dikkat etmek gerekiyor. Yoksa cebinizdeki paranızdan  da olabiliyorsunuz. Dolayısıyla bir iş yeri kurmadan bazı alt yapı çalışmalarını, gelirini giderini, bu iş ne götürür ne getiri iyi hesap etmek gerekiyor. Şimdi iş kuracağım diyenler için dikkat edilmesi gereken 6 altın kuralı sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

  • Fizibilite Çalışması

Bir iş yeri kurmadan önce yapılması gereken ilk iş; bu konudaki fizibilite çalışmasıdır. Kimi zaman bu fizibilite çalışması 1 yıl hatta daha uzun bile sürebilir. Ancak bu çalışmayı tamamlamadan, işi her yönüyle ele alıp alt yapısını oluşturmadan bu işe soyunmak, çoğu zaman kötü son ile bitmektedir. Bu iş yerini kurduğunuzda giderleriniz ne olur, geliriniz ne olur, müşteri kitlesinin oturması ne kadar zaman alır, bu süre zarfında dayanacak sermaye gücü ne kadardır gibi hususların özellikle iyi bir şekilde ortaya çıkarılması gerekiyor.

  • Doğru Yer Doğru Zaman

Bir iş yeri açmadan önce yeri konusunda özellikle çalışmalısınız. Yapacağınız işe göre; yaya trafiğinin yoğun olduğu bir yer mi gerekiyor, ulaşım imkanlarının kolay olduğu bir yer mi gerekiyor, yoksa şehirden uzak ana yollar üzeri bir yer mi gerekiyor iyi bir tespit lazım. Bunun yanı sıra iş yerinizi açacağınız zamanı da iyi ayarlamalısınız. Bu zaman dilimini mümkünse işletmenizin en çok iş yapma ihtimali olan dönemlere denk gelmesini sağlamalısınız. Örneğin; kış ayında dondurmacı açmaya kalkarsanız yanılırsınız.

  • Risk Analizi

İşletmenizin karşılaşabileceği gerek ekonomik, gerek fiziki her türlü riski önceden analiz etmeli ve buna göre A, B ve C planlarınızın hazır olması gerek. Bu planlarınız hazırda beklemezse olası bir alarm durumunda ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz. Bu yüzden risk analizi şart…

  • Rekabet Piyasasının Araştırılması

Rakiplerinizi araştırın. Hangi konularda eksik olduklarını tespit edin ve bu eksiklikleri kendiniz için bir avantaj haline dönüştürün. Fiyat araştırması yapın. Mümkünse rekabette; ilk etapta fiyat üzerinden elinizi güçlendirin.

  • Sermayenin Doğru Kullanımı

Sermayenizi gereksiz harcamalarla çarçur etmeyin. Fiyat araştırmaları yapın. Ucuza kalitesiz mal da almayın. Unutmayın boşa harcadığınız her kuruş bile sizin hanenize eksi olarak yazılıyor. Harcadığınız para sizin paranız…

  • Hedef Müşteri Kitlesinin Tespiti

İş yerinizi açmadan önce hedefinizdeki müşteri kitlesini belirleyin ve planlarınızı buna göre yapın. İş yerinizi açacağınız mıntıkayı seçerken hedef müşteri kitlenizin kimler olduğunu da göz önünde bulundurun.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here