İş Geliştirme Planı Nasıl Yapılır?

0
9

İş Geliştirme Planı Nasıl Yapılır?

Herhangi bir girişim planınız daima iş geliştirme planına ihtiyaç duyacaktır. Piyasalarda orta ölçekli işletmeler veya daha büyük şirketler fon yaratma girişimlerine sık sık başvururlar. Bu suretle krediler için bankalarla görüşülür. Büyük şirketler öz sermaye arttırımı için yatırımcısına gider. Bu noktada hem bankalar hem de sermayeye iştirak edecek yatırımcılar iş geliştirme planını görmek ister.

Sıklıkla orta ölçekli işletmeler sektörel gelişmelerini tamamladıkça finansman sorunu çekerler. Bu noktada iyi bir iş planına da ihtiyaç duyacaklardır. İş planı potansiyel bir yatırımcıya dönük olduğu için bütün plan ikna etmeye dönük olan mantıklı seçenekleri barındırmalıdır. Bu noktada finansman ihtiyacınızı karşılayacağınız yatırımcıya neden bu işe girmesi gerektiği ile ilgili sağlam dayanaklar sunmanız gerekir. Ayrıca bulunduğunuz sektörün ayrıntılı analizini hazırlayarak yine sektördeki rakiplerinizin bir adım önünde olma kurgularınızı da eksiksiz tanımlamanız gerekmektedir.

İş geliştirme planları sanılanın aksine yalnız harici amaçlar için yapılmaz. Bunlar, aynı zamanda şirketin kendi yönetimi için de önemli planlama araçlarıdır.

İş geliştirme planı nasıl yapılır konusunu biraz daha açacak olursak:

Hangi müşteriler hedefleniyor? İlk aşamada ulaşılabilcek müşteri değerlendirmesi. Müşterilere hangi ürünler satılmak isteniyor? Bu ürünlerin etkin tanıtımını sağlayacak araçlar.

Müşterilerinize nasıl ulaşabilirsiniz? Onlara ne zaman yaklaşıp iletişim kurabiliriz? Müşterilerin sizi tercih etme sebebi nedir? Kazanılan müşterilerin sonraki yıla memnun bir şekilde sizin ürünlerinizi tercih edecek şekilde girmesi.

Bu durum bazı dikkat edilecek hususları da beraberinde getiriyor. Demek istediğim şey, satış sonrası destek olanaklarınızın mümkün olduğunca sürmesi ve müşterilerinizin size bütün iletişim kanallarıyla rahatça ulaşarak destek alabilmeleri.

 

Yeni Müşterilere Ulaşma

Hedeflenen müşterilerle iletişim yolları :

Mail gönderme

Telefonla arama

Mevcut müşterilerden yararlanma

Fuarlar

Seminerler

Postayla tanıtım

Reklam.

İş geliştirme planınız nasıl olmalıdır?

İş geliştirme planı yıllık olmalı ve üç ayda bir gözden geçirilmelidir. Bunun yanı sıra mevcut müşterilerinizi listeleyin ve işinizle ilgili hangilerinin fırsat yaratacağını değerlendirin.

Son olarak, yeni müşteriler ile ilgili haftalık, aylık ve üç aylık neler yapacağınızı belirleyin.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here