İş Geliştirme Planı Nasıl Yapılır?

0
10
iş geliştirme planı nasıl yapılır

Artık hayatın hemen her noktasında profesyonellik hakim olmaktadır. Herkes işini daha profesyonelce yapmakta, şirketler ve işletmeler kurumsallaşmaya gitmekte, bunun bir sonucu olarak iş hayatındaki çıta da her geçen gün yükselmektedir. Bununla ilgili olarak işletmecilik eğitimleri sadece üniversitelerde ya da okullarda değil; özel sektörde bu konunun uzmanı olan danışmanlık firmaları tarafından da verilmektedir. Gerek işletmeyi yöneten kişiler tarafından ve gerekse de bu danışmanlık firmaları tarafından; ilgili firma için literatürde iş geliştirme planı olarak geçen profesyonelce uzun vadeli ve kısa vadeli planlar hazırlanmakta, bu planların da uygulanmasına azami şekilde dikkat edilmektedir. Bu yazımızda bu konuyu biraz daha açarak iş geliştirme planı nasıl yapılır kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

İlk etapta her işletmenin amacının kâr etmek olduğunu söylemek gerekir. Bunun için de üretim ve satışın birlikte artması, bunun gerçekleşebilmesi için ise müşteri sayısının arttırılması gerekmektedir. Tüm bu enstrümanlar birbirlerine bağlıdır. Sadece bir bölümün gelişmesi ve ilerlemesi şirketin büyümesi anlamına gelmeyecek, tam tersine kargaşa ve kaos ortamı bile oluşturabilecektir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; üretimi arttırmadan satışların ve müşteri potansiyelinin artması işletmeyi sıkıntıya sokacağı gibi tam tersi durumda yani üretimi arttırıp satışların azalması da zarara neden olacaktır. Bunun için iş geliştirme planı dediğimiz bir plan oluşturulmalı ve bu plan dahilinde hareket edilmesi gerekmektedir.

İş Geliştirme Planı Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin iş geliştirme planı yapmadan önce ilk etapta elindeki tüm verileri bir araya toplaması, işletmenin kapasitesinin ne olduğu, mevcut satış potansiyelinin ne olduğu, bunların nasıl arttırılabileceği ve ne zaman ne kadar attırılabileceği gibi konuların ele alınması gerekmektedir. Bu konuda gerekirse geçmiş yıllara dönüp, artış ve azalmalara da bir göz atmalı ve istatistiki bir bilgi elde etmenin de faydası olacaktır. Tüm bilgilerin bir havuzda toplanması sonucunda artık iş geliştirme planımızı hazırlayabiliriz.

Kısa Vadeli ve Uzun Vadeli Planlar Ayrı Ele Alınmalı

Her işletmenin kısa vadeli ve uzun vadeli planları olmalıdır. Bunun için her iki plan ayrı ele alınmalıdır. Kısa vadeli planlar yaparken, özellikle işletmenin uzun vadeli planları ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Rakipler Sıkı Takip Edilmeli

Şirketinizin potansiyelini tespit ettikten sonra; sektörel olarak işletmenizin il bazında, Türkiye bazındaki durumuna da ( eğer ulusal bir firma ise dünya genelindeki durumu da ele almalıyız ) bakmalıyız. Muhtemel rakipler tespit edilmeli ve rekabet şartları da en ince ayrıntısına kadar ele alınarak, iş geliştirme planında bunlara da yer verilmelidir.

Pazarlamanın Önemi

Bir malı üretmenin yanı sıra satışının daha zor olduğu hepimizin malumudur. Bu nedenle hedef müşteri kitlesini belirlenerek, bu müşterilerin taleplerinin ne olduğu, mevcut üretilen ürünleri daha da geliştirmek adına bu ürünlerle ilgili ilave bir talep olup olmadığı yönünde araştırmalar yapılmalıdır. İşletme çalışanlarının yaptıkları işi daha iyi yapabilmeleri ve daha fazla randıman alınabilmesi için eğitimler düzenlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here