İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
6
İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kişiler ihtiyaçları doğrultusunda ön gördükleri bankalardan istedikleri kredi seçeneklerini seçmektedirler. Bu doğrultuda yöneldikleri gibi kişilerin en uygun bulduğu kredi seçeneğinden bir tanesi ise ipotekli ihtiyaç kredisidir. Kişiler ipotekli ihtiyaç kredisi paketini daha çok kendilerinin ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşündükleri için tercih etmektedirler. Bu kredi paketinde hem kredi onayının daha kolay bir şekilde verilmesi hemde kredi seçeneğinin yani ihtiyaç kredisini bankaya geri ödeyebilmeleri daha uzun vadelerle olduğu için kişiler bu paketi daha çok tercih etmektedirler. Daha uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına olanak sağlanması kişilerin bu kredi seçeneğini daha çok değerlendirmeleri de söz konusu olabilmektedir. Bazı kişiler ipotekli ihtiyaç kredisi nedir, nasıl kullanılır gibi sorulara bir çok cevap aramaktadır.

İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ

Sahip olunan bir gayrimenkulü bankaya ipotek gösterilerek kişinin ihtiyacı doğrultusundaki nakit parayı almasıdır. Ancak gayrimenkul kredi alacak olan kişinin kendi adına veya kişinin yakının adına olabilir. Gayrimenkulün ekspertiz değerinin %50 ila %75’ine kadar kredi kullanılabilir. İpotekli ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisinin bir seçeneğidir. Ancak vadeleri ihtiyaç kredisinden daha uzun olabilmektedir. Bankadan bankaya değişmekle beraber vadeler 240 aya kadar uzamaktadır. Özellikle kredi notu düşük olan kişilerin başvurmuş oldukları kredilerin onayı alamayan kişilerin tek seçeneği ipotekli ihtiyaç kredisi olarak görülmekle birlikte kredi notu düşük olan kişilerin kredi almak için eğilimlerinin ipotekli ihtiyaç kredisine yöneldikleri bilinmektedir. İpotekli ihtiyaç kredileri ve yüksek tutarlı kredilerin onay sürecini de kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Örnek vermek gerekirse eğer 50 bin TL kredi kullanmak isteyen kişiler ancak başvuruda bulundukları bankadan onay alamayan kişiler aynı krediye ipotek göstererek kullanmak istemeleri sonucunda başvurmuş oldukları banka ipotek sonrasında kredi onayını kişilere vermektedir. Bunun yanında en önemli neden ise bankanın vermiş olduğu kredinin geri dönüşü için teminat olarak bir taşınmazı kişiden almasıdır. Yani kredi notu düşük olan kişinin yada asgari ücrete bağlı olarak maaş alan ve gelirlerinin belgesine sahip olan kişilerin ipotekli ihtiyaç kredisi konusunda başvurdukları kredi almaları çok daha kolay olmakla birlikte kişiler daha çok bu krediyi tercih etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here